Бозайниците са застрашени от изчезване, защото ги изяждаме

4430
Бозайниците са застрашени от изчезване, защото ги изяждаме
Снимка: Getty Images/Guliver

Стотици видове бозайници - от шимпанзета, през хипопотами, до прилепи, са застрашени от изчезване, защото хората ги изяждат. Това сочат резултатите от първото глобално изследване на ефекта от ловуването.

На много места в отдалечени райони цели хабитати - гори, планински и равнинни местности, биват "опразнени" от животински видове заради лова.

Учените предупреждават, че ако този процес продължи, оцеляването на милиони хора, разчитащи на месото на тези животни за храна, ще бъде застрашено.

Авторите на доклада са изследвали списъка със застрашени сухоземни бозайници, при които най-голямата опасност е ловът. Те са идентифицирали 301 такива животински вида, което представлява 7% от всички сухоземни бозайници на Земята и 1/4 от застрашените бозайници. Други бозайници пък са застрашени от изчезването на хабитата им или от лов по други причини, различни от тези за храна - като слоновете, например, преследвани заради бивните им.

301-те вида включват 168 примата като горилата и мандрилата например, 73 чифтокопитни като дивия як и бактрийската камила, 27 прилепа и 12 хищници като димния леопард и няколко вида мечки. Застрашени са също така 26 торбести, като сивото дървесно кенгуру, и 21 гризачи като голямата сулавеска катерица и алпийския вълнест плъх.

"Много неща заплашват световната фауна - обезлесяването, изчезването на хабитати. Но ловуването за храна също има огромен ефект. Ловците се увеличават прогресивно, а с постоянното прокарване на пътища в отдалечени, изолирани и труднодостъпни райони, местата за укритие стават все по-малко. Вече е лесно да се прави търговия от месо, което доскоро е служело само за изхранване. В страни като Камерун можеш да видиш колони от таксита рано сутрин, излизащи от закътани и отдалечени райони, натоварени с месо, отиващо към градовете", заявява проф. Дейвид Макдонълд от Оксфордския университет, предаде Гардиън.

Мащабът на тази търговия е трудно измерим, но по данни от 2011 г. около 6 млн. тона животни биват улавяни всяка година. Според друго проучване 89 000 тона месо на стойност 200 млн. долара се изнася от бразилската Амазонска джунгла годишно. Месото се изнася нелегално и в чужбина, като за едно година има засечени 260 тона диво месо в личния багаж само на парижкото летише Шарл де Гол.

Учените са категорични, че изчезването на големи групи бозайници ще разбалансира сериозно световните екосистеми. Затова те настояват за по-строги регулации на лова както на местно, така и на международно ниво.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АЗИЯ:

Иранският президент се закани да унищожи Израел, ако атакува

Израелската армия: Важен член на ПВО звеното на "Хизбула" е убит при удар в Ливан (ВИДЕО)

Банките в ОАЕ дават глътка въздух на хората след наводненията

Обидил мюсюлманите: В Индия се ядосаха на Нарендра Моди (ВИДЕО)

Военни хеликоптери се разбиха в Малайзия, 10 жертви (ВИДЕО и СНИМКИ)

Ким Чен Ун наблюдава учение, симулиращо "ядрена контраатака"

"Високо напрежение": "Хизбула" атакува израелска база с десетки ракети "Катюша"

Ново силно земетресение разлюля Тайван

Панихида и в Истанбул за 40 дни от кончината на патриарх Неофит

NYT: Израел е планирал голям удар по Иран, включително край Техеран

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com