Марс е осеян с човешки боклуци

5434
Марс е осеян с човешки боклуци
Снимка: NASA/JPL-Caltech

Хората изследват повърхността на Марс повече от 50 години. По данни на Службата на ООН по въпросите на Космоса страните са изпратили 18 обекта на Марс в 14 отделни мисии. Много от тези мисии все още продължават, но през десетилетията на изследване на Марс човечеството е оставило много отломки на повърхността на Червената планета.

Има три основни източника на отломки на Марс: изхвърлено оборудване, неактивни космически апарати и разбили се сонди.

Всяка мисия до повърхността на Марс изисква модул за защита на космическия кораб. Този модул включва топлинен щит за преминаване на апарата през атмосферата на планетата, както и парашут и оборудване за кацане. При спускане апаратът изхвърля части от модула и те може да се озоват на различни места на повърхността на планетата. Когато отломките се ударят в повърхността, те може да се разпаднат на по-малки фрагменти, както се случи по време на кацането на марсохода Perseverance през 2021 г.

За тези години са открити множество малки отломки – например в средата на август 2022 г. Perseverance откри заплетена мрежа, изхвърлена при кацането. На 13 юни 2022 г. марсоходът откри голямо, лъскаво термично одеяло на 2 км от мястото, където се приземи. Както Curiosity през 2012 г., така и Opportunity през 2005 г. са се натъквали на отломки от спускаемите модули.

Останките от топлинния щит, който защитава марсохода Opportunity при спускането му през марсианската атмосфера. NASA/JPL-Caltech/Cornell

 

Топлинният щит на Opportunity в цвят, Сол 335
Това изображение от панорамната камера на Opportunity включва останките от топлинния щит, който защитаваше марсохода от температури до 2000 градуса по Фаренхайт, докато си проправяше път през марсианската атмосфера.
11 януари 2005 г
Това изображение от панорамната камера на Opportunity включва останките от топлинния щит, който защитаваше марсохода от температури до 2000 градуса по Фаренхайт, докато си проправяше път през марсианската атмосфера. Тази мозайка от два кадъра е направена на 335-ия марсиански ден или сол на марсохода (2 януари 2004 г.).

 

На повърхността на Марс има девет неактивни космически апарата: модулите Mars 3, Mars 6, Viking 1, Viking 2, Beagle 2, Phoenix и марсоходите Sojourner, Spirit и наскоро загиналия Opportunity. Може би е по-правилно да ги считаме за исторически реликви, а не за боклук.

Част от боклука е оставен умишлено: през юли 2021 г. Perseverance изпусна свредло на повърхността и го замени с ново, за да продължи да събира проби.
Разбили се космически апарати и техните отломки са друг източник на боклук. Поне два космически апарата са се разбили и още четири са загубили контакт преди или малко след кацането. Безопасното спускане до повърхността на Червената планета е най-трудната част от всяка мисия за кацане на Марс и невинаги завършва добре.

Колелата на марсохода Curiosity са се износили през годините, оставяйки след себе си малки парчета алуминий. NASA/JPL-Caltech

Отломките на Марс са риск за настоящите и бъдещите мисии. Екипът на Perseverance документира всички отломки, които открие, и проверява дали някоя от тях може да замърси пробите, които марсоходът събира. Инженерите също разглеждали въпроса дали отломките могат да попречат на кацането на Perseverance, но заключили, че рискът е малък.

Учените отбелязват, че отломките на Марс също са част от историята. Космическите апарати и техните части са първите етапи в човешкото изследване на други планети.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Великото противостояние: Юпитер не е бил толкова близо до Земята от 59 години

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КОСМОС:

Защо е толкова трудно да изпратим хора отново на Луната?

Решаващо развитие тласка инженерите към пътуване, по-бързо от светлината

НАСА откри гладко като стъкло езеро на юпитеровия спътник Йо (ВИДЕО)

Промяна в прогнозата - силна магнитна буря за 22 април 2024 г.

Магнитни бури за седмицата 22-28 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Непозната планета в Слънчевата система: учени твърдят, че са открили доказателства

Недалеч от Земята е открита черна дупка с рекордна маса в нашата Галактика

Учени разкриха тайната на "сърцето" на Плутон

Големият взрив е мит. Вселената няма нито начало, нито край – според противоречива теория

Магнитни бури за седмицата 15-21 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос