Американската военна империя в чужбина е огромна, скъпа и неефективна

9379
Американската военна империя в чужбина е огромна, скъпа и неефективна
Снимка: Getty Images

Вестник USA Today кани американската администрация да отвори очи. Трябва ли да има такова огромно военно присъствие на САЩ в чужбина? То позволява ли да се справя с новия набор от заплахи: изменение на климата, пандемии от ужасни болести, кибератаки? Техният отговор е отрицателен. Експертите обаче веднага признават, че Байдън няма да се откаже от тази страшна машина.

Съединените щати се радват на глобално военно надмощие от десетилетия, насърчавайки принципите на демокрацията по целия свят чрез създаването на военни бази в чужбина. Новите глобални заплахи, които се появиха, представляват друго предизвикателство. Дали военното присъствие на американската армия в чужбина ще се справи с тях, пита авторът на статия в USA Today под заглавие "Америка най-накрая трябва да се научи да си брои парите".

Съединените щати харчат повече от 700 милиарда долара годишно за въоръжение и бойна готовност, повече от следващите 10 държави, взети заедно. Значителна част от отпуснатите средства се изразходват за поддържане на военни контингенти на американската армия в чужбина, в Германия, Южна Корея, Косово и Япония, където се намират най-големите американски военни бази. Освен това много повече американски военни са разпръснати по света, където "осигуряват напредъка на демокрацията и защитават националната сигурност на САЩ".

Транссексуални отново могат да служат в американската армия

Президентът Джо Байдън отмени днес забраната транссексуални хора да постъпват във въоръжените сили на САЩ, наложена от неговия предшест...

Средствата, отпуснати от Пентагона, се изразходват не само за въоръжение, милиарди долари се изразходват и за поддръжка на инфраструктурата, която осигурява ежедневието на американските военни.

В края на Втората световна война САЩ разполагаха с по-малко от 80 чуждестранни военни бази, повечето от които се намираха на територията на победените противници на антихитлеристката коалиция - в Германия и Япония. Днес според Пентагона и неговия външен експерт Дейвид Вайн, професор по антропология в Американския университет във Вашингтон, има около 800 бази. Според Министерството на отбраната на САЩ около 220 000 американски военни и цивилни служители са разположени в над 150 държави.

За сравнение, Китай, който е втората по големина икономика в света и най-големият конкурент на САЩ, има само една официална задгранична военна база в Джибути в Африканския рог. (Лагер Lemonnier, най-голямата американска база в Африка, е само на няколко мили.) Вайн заяви, че Великобритания, Франция и Русия имат до 60 задгранични бази заедно. САЩ разполагат с 11 самолетоносача в световния океан, които са характерен белег за експанзия. Китай има два, а Русия само един авионосец от времето на СССР.

Както отбелязват анализаторите, ако по-рано американската "военна машина" можеше спокойно да осигури предимството на САЩ над целия свят, то с появата на нови заплахи ролята на армията вече не е толкова спешна. Според анализаторите основната заплаха в съвременния свят е невоенна по своя характер. Те включват: кибератаки, дезинформация, изменение на климата и нови заболявания като COVID-19, както и икономическото господство на Китай.

В настоящата ситуация поддържането на огромни контингенти от американски въоръжени сили в други страни е скъпо, тромаво и архаично, американската военна империя в чужбина е огромна, скъпа и неефективна, особено след като вече няма глобален враг на САЩ - Съветския Съюз, срещу когото са построени всички тези бази.

САЩ въвеждат забрана за предоставяне на заеми на Русия

Съединените щати въвеждат във връзка със санкциите по случая Навални забрана за предоставяне на заеми на Руската федерация от правителс...

"Тази схема е предназначена за свят, в който все още присъства и друг военен хегемон. Пандемиите, климатичните бедствия, изкуственият интелект и 5G сега са много по-важни за националната сигурност на Америка, отколкото наличието на 15 бази в Индийския океан", каза Трита Парси, съосновател на Института за отговорно управление "Куинси".

Новият президент на САЩ Джо Байдън възложи на шефа на Пентагона Лойд Остин да извърши "глобално проучване" на американските сили в чужбина, за "да се приведе в съответствие с американската външна политика и националните приоритети".

Означава ли това, че Белият дом ще вземе решение и ще се откаже от поддържането на огромни и неподходящи военни контингенти в чужбина, за да преразпредели средствата за борба с по-значителни заплахи? Според автора, не. Байдън, подобно на своите предшественици, би предпочел да похарчи милиарди долари за „обемистата военна машина“, като същевременно продължава да налага американската политика чрез сила.

Още: Пандемията преди демокрацията - приоритетите на САЩ във външната политика на Байдън

Превод със съкращения: Ганчо Каменарски

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

"Три години на фронта не са достатъчни": Новият украински закон за мобилизацията

Мрачна прогноза за войната: Ключово предимство на Русия над Украйна се засилва

Мнение: Иран направи огромна грешка и се провали, но Израел не трябва да отвръща със сила

F-16 в Украйна: Какво ще направи и какво няма да направи срещу Русия

Нов руски дрон променя правилата на играта на фронта в Украйна (ВИДЕО)

В Турция прогнозират нов проблем между Изтока и Запада

Ситуацията в Украйна се влошава, тревожат се в САЩ

Путин превърна немислимото в реалност: Трилиони долари за оръжие на Запад

Иновацията, която позволи на Русия да наложи въздушно превъзходство в Украйна (ВИДЕО)

Денков пред POLITICO: Русия ще се опита да възвърне влиянието си в България

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com