Според последните социологически проучвания повечето гласоподаватели от Републиканската партия искат водачите ѝ да застанат зад кандидатурата на Доналд Тръмп, дори и да излезе на изборите с по-нисък рейтинг сред по-широкия електорат. Самият Тръмп се сблъсква с дълбок скептицизъм сред широките слоеве на избирателите и сред някои републиканци. Същевременно кандидатът за президент на САЩ от Демократите Хилари Клинтън се сблъсква със Сенатора от щата Върмонт Бърни Сандърс, за да спечели неговите страстни последователи.
Така и двете партии приближават своите юлски номинационни конгреси с определени препятствия за решаване. Тръмп и Клинтън са нехаресвани от гласоподавателите и двете партии трябва да поправят разцепленията в себе си, които могат да обрекат избирателната година.
Нивата на непопулярност на двамата са невероятно ниски за номинирани кандидати от двете основни партии. Близо две трети от гласоподавателите например смятат, че Тръмп не е честен и не може да му се има доверие. Същите са и показателите за Клинтън. Голяма част от гласоподавателите смятат, че кандидатите не споделят ценностите им.
Трудностите пред Тръмп обаче предизвикват повече притеснения. Ако изборите се бяха провалили днес, 47% от регистрираните гласоподаватели биха гласували за Клинтън, срещу 41% за него. Преднината на Хилари Клинтън е намаляла откакто Тръмп стана очаквания номиниран кандидат от републиканците – миналия месец според социологическите проучвания тя го водеше с 10 пункта.
Проучването разкрива, че републиканските гласоподаватели започват да споделят мнението му сега, когато ще бъде най-вероятният номиниран и очакват структурите на партията да направят същото.
Осем от десет републикански гласоподаватели смятат, че водачите на партията трябва да подкрепят Тръмп дори и ако не са съгласни с него по редица важни въпроси. Негативната гледна точка към Тръмп сред републиканците се е сринала с 15% от миналия месец. Сега такава споделят 21%, докато миналия месец те бяха 36%.
Републиканските гласоподаватели се движат към обединение, въпреки че върхушката на партията все още сдържа подкрепата си. Председателят на Конгреса на САЩ Пол Райън продължава да се колебае дали да подкрепи Доналд Тръмп, докато други висши партийни членове активно издирват номиниран кандидат от трета партия като алтернатива.
Същевременно редовите членове на партия смятат, че, дори и ако Тръмп не е перфектен, е време да се съберат около своя „знаменосец“ – дори и само, за да запазят Хилари Клинтън извън Белия дом.
„Причината да го подкрепя е, че според мен той е алтернативата на по-лошото“, заяви Делорес Стокет, 76-годишен пенсиониран учител от град Осеола в щата Арканзас. „Водачите на Републиканската партия трябва да го подкрепят по същите причини като моите. Алтернативата е неприемлива за тези от нас, които имат консервативни ценности“, добави тя.
Републиканските гласоподаватели остават песимистични относно състоянието на партията си. Повече от 80% смятат, че партията е разделена, а 43% не са сигурни за бъдещето ѝ. Около две трети от тях смятат, че Тръмп ще успее да я обедини тази година.
Като контраст по-малко от половината гласоподаватели смятат, че партията им е разделена , а 80% имат надежди за бъдещето. Повече от 80% смятат, че Клинтън ще обедини партията след предварителните избори в края на месеца.
Същевременно г-жа Клинтън трябва да се справи със съпротивата срещу кандидатурата ѝ от последователите на Бърни Сандърс, докато надпреварата между тях се ожесточава. 28% от гласувалите за него смятат, че няма да подкрепят Клинтън, ако тя бъде номинирана – бройка, която показва гнева на много последователи на Сандърс и към самата нея, и към избирателния процес, смятан от тях за нечестен.
„Не я подкрепям, защото ѝ нямам доверие“, заяви Уил Ламберт - 32-годишен инженер от град Денвър, който подкрепя Сандърс. „Ако тя бъде номинирана за кандидат, аз ще гласувам за трета партия, като Зелената например. Не съм се решил на 100%, защото не искам да видя Тръмп избран за президент. Има малка вероятност да гласувам за Хилари Клинтън, но просто в момента съм в такъв момент от живота си, в който не искам да гласувам за по-малкото зло“, добави той.
Същевременно съпротивата у демократите не е толкова разпространена, както бе при първичните избори през 2008 г. Докато 72% от последователите на Сандърс биха гласували да Клинтън тази есен, според социологическите проучвания от май 2008 г. само 60% от последователите на Клинтън гласуваха за Барак Обама на президентските избори.
Тръмп все още се сблъсква със съпротива от някои гласоподаватели от партията, които са подкрепяли други кандидати. Около 30% от гласоподавателите, подкрепили други кандидати от Републиканската партия смятат, че няма да гласуват за Тръмп този ноември. Тръмп е срещан с недоверие сред най-важните сегменти на гласоподавателите. Само 21% от жените са за него, докато 60% са против. Само 14% от гласоподавателите между 18 и 29 години го виждат в позитивна светлина, докато 65% от тях имат негативно мнение за него. Само 12% от небелите гласоподаватели го подкрепят, докато 68% не.
Клинтън се справя малко по-добре. Само 23% от белите гласоподаватели я подкрепят, докато 63% не. Мъжете не я харесват почти колкото жените не харесват Тръмп – само 26% от мъжете я подкрепят, а 58% имат негативен поглед върху ѝ.
Има един фактор, който работи в нейна полза – президентът-демократ Барак Обама се радва на „съживяване“. 50% от гражданите на САЩ го подкрепят – най-високия му рейтинг в последните три години.
Повечето отговорили в социологическото проучване смятат, че Тръмп и Клинтън имат добри водачески качества. Тръмп се сблъсква с въпроси относно поведението си и как то може да повлияе на страната. Около 70% от гласувалите смятат, че той няма необходимия нрав, за да бъде президент. 61% смятат, че избирането му ще влоши образа на САЩ по света.
The New York TImes