Повече от 60% от младите хора в Босна и Херцеговина са безработни и повечето от тях гледат на страната, в която са родени, като на среда, която искат да напуснат завинаги, пише „Политика“.
За това свидетелстват и дългите опашки на млади хора пред посолствата в Сараево и Баня Лука.
Според проучването, проведено с подкрепата на германската фондация „Фридрих Еберт“, в БиХ, всеки пети млад човек търси работа повече от пет години, а повече от половината търсят работа повече от две години.
Проучването, което включва млади хора на възраст между 14 и 29 години, сочи някои други катастрофални факти - почти 19% от младежите в БиХ не са прочели нито една книга в живота с.
41% от тях пък никога не са били в чужбина и повече от 50% от децата от бедни семейства имат само основно образование.
Данните, които най-добре илюстрират основните характеристики на начина на живот на младите хора в БиХ, показват, че повечето от тях използват социалните мрежи като основен източник на информация.
Именно на тази база те формират своята позиция за определени социални и други събития. Телевизия рядко се гледа и вестници изобщо не се четат.
След войната БиХ е напусната от 150 000 млади хора. Само през 2015 и 2016 г., според някои неправителствени и международни организации, БиХ е останала без около 80 000 от своите граждани, предимно млади хора, пише още "Политика".