„Асеновградчанино, обичай града си, но преди това го опознай!“ С това послание се обърна към гостите си писателят Теодор Пеев, по време на премиерата на енциклопедичния справочник „Станимака – Асеновград”, том І. В произведението си авторът връща читателите десетки години назад в миналото, за да разкрие имената (по азбучен ред от А до К) на над 2 000 асеновградчани, повече и по-малко известни, оставили своя принос за историята на града. Пред присъстващите Пеев сподели, че по ръкописа е работил 25 години. Усещал е каузата си, като дълг и мисия. Защото в творбата е събрана паметта на Асеновград, която ще бъде предавана към бъдещите поколения. Целта на писателя е да провокира повече граждани да си спомнят за миналото.
"Иска ми се родителите да хванат за ръка децата си и да ги разходят из Асеновград. Да им покажат пра-пра дядовците им. Да им разкажат в кои предприятия са работили и къде са живели някога, в какви къщи, на кои места", изрази надеждата си Теодор Пеев.
Почивните дни в Асеновград бяха изпълнени със събития и емоции. Три непоказвани досега изложби бяха представени пред асеновградчани и г...
Той не пожела да сподели коя от описаните в книгата му личности прави най-силно впечатление, защото не иска да показва пристрастие и да ги дели. В книгата са представени доста учители, чакръкчии, адвокати и още множество хора с най-различни професии. В четивото всеки от читателите може да открие имената на свои близки и познати.
Първата личност, намерила място в енциклопедичния справочник, е Арабаджиев, Христо. Той е бил сред адвокатите, които са нямали подходящото за целта образование, но са защитавали водени единствено от своето чувство за справедливост и са успявали. Писателят Теодор Пеев е планирал втората част на творбата да бъде готова до края на годината. Той обеща, че във втория том ще публикувам и пълния списък с имената на загиналите в Балканската, Първата световна и Втората световна война асеновградчани.
0 Коментара
Кафене