Недоволстовото на метеоролозите - "временно потушено"

4171
Недоволстовото на метеоролозите - "временно потушено"
Снимка: БГНЕС

Временно беше потушено недоволството на метеоролозите, заяви пред БНР проф. Евелина Славчева, председател на Общото събрание на БАН.

"Напрежението във вида, в който се видя публично, всъщност може би е още по-дълбоко вътре в института и изобщо в институтите на Академията, независимо от позитивните тенденции, които стартирахме в началото на годината в комуникацията с държавата. Най-разочароващото в този протест е, че за първи път проблемите, които Академията има вече дълги години, някак се обърнаха вътре към самата Академия. Един институт на БАН протестира срещу ръководството на БАН – това не го е имало в 148-годишната история на Академията".

Образователният министър подкрепя решението НИМХ да получава отделен бюджет

Националният институт по метеорология и хидрология не е типичният научен институт и протестът на служителите му беше насочен към Общото...

Колективът в НИМХ има впечатлението или информацията, че бюджетът е разпределен несправедливо, посочи проф. Славчева и обясни: "Тази година и заради отпуснатите допълнителни средства, но не само заради това, Общото събрание работи повече от месец, за да изработи критерии, които да намерят баланса между интересите на различните институти. Ние сме една палитра от учени с разнообразна дейност и е изключително трудно да се намерят критерии, които да удовлетворяват всички. В крайна сметка се постигна баланс. Колегите от този институт имат една особеност – голяма част от служителите не са учени, те са специалисти, но те извършват оперативна дейност. Тяхната научна продукция на института като цяло е по-ниска, несъизмерима с общия състав на института. Може би затова те останаха с усещането, че процентът средства, които получават на състезателен принцип, е по-нисък от средния за Академията, но ако го сравните с броя на учените, изключвайки оперативната дейност, това не е така".

Проф. Евелина Славчева е категорична, че колегията е съпричастна към проблема. "Не може обаче за сметка на един такъв видим институт да правим компромиси, които ще рефлектират върху голям брой останали институти", категорична е тя.

"Науката е нашата кауза и трудно биха ни извили ръцете, включително и вътрешни сили", отбеляза още проф. Славчева.

Журналистът Велиана Христова от вестник "Дума" подчерта, че БАН е институцията, която най-силно е била ударена финансово: "Когато науката е в такова положение, когато държавата не поддържа науката, се получава едно натрупване и едни деморализаторски процеси".

За разпределението на средствата в БАН тя коментира: "Това беше една безумна мъка – да се разпределят тези пари, да се нахранят толкова хора с 3 риби и 2 хляба, няма как да стане. Няма как да има доволен институт. Имаше едно грубо изчисление – че за да работи Академията поне нормално, за да се покрият условията на труд на учения, са необходими още около 100 млн. лв. Ако се дадат тези пари, криво-ляво ще работи Академията, но това не винаги може да стане".

Преди поредния протест - от НИМХ предупредиха, че от 9 юли може да няма прогноза за времето

За да говорим за времето, трябва да сме осигурени. Говорим за хроничен недостиг на средства години наред. Опитахме да работим, но не ст...

Христова подчерта още, че странно протестът е бил насочен към един от зам.-председателите на БАН, а той не разпределя бюджета.

Журналистът от вестник "Дума" е направила и разследване по темата. Тя подчерта, че за директора на НИМХ проф. Брънзов се знае от години, че има частни фирми, което е забранено и от закони, и от устава на БАН. Той участва в едно НПО, което се занимава със сродна дейност – вятърна енергия, добави тя. По думите ѝ не може ръководството на БАН да си затваря очите за това, за което знаят всички и което създава допълнително напрежение.

"Една от фирмите примерно прави станции за измервания. Основен купувач е НИМХ, т.е. аз сам със себе си работя. Аз съм шеф и на фирмата, и на института. Тук възникват много въпроси. Пълна възможност да се отклоняват проекти към частни фирми, вместо към института".

Според Христова в тази ситуация не може да бъде упрекнато Министерството или министъра.

Проф. Евелина Славчева подчерта, че работят изключително добре с министъра. От БАН ще настояват да се постигне минимален гарантиран състав на Академията, т.е. минимум от учени, без които държавата не би могла да функционира и те да получават заплати, обвързани със средната за страната.

БАН определи като "неоснователни" обвиненията на НИМХ за субсидията

Напълно неоснователни са обвиненията срещу зам.-председателя на БАН чл.-кор. Константин Хаджииванов, тъй като критериите за разпределен...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Киселова: Главчев осъзна, че няма да се справи сам и потърси помощ от онези, които сега са вече недоволни

Нинова: Правителството да предяви иск към лицата, подписали с "Боташ" (ВИДЕО)

Депутатите ще работят до късно в петък, докладът за "Боташ" влиза в зала

Даниел Митов се отказа да бъде външен министър (ВИДЕО)

Политолог: ПП-ДБ искат да покажат, че ГЕРБ, ДПС и Радев играят заедно, за да ги унищожат

На първо четене: Вдигат заплатите на военните с 30%

"Не е честно": Борисов не е доволен, че всички го питат за Митов (ВИДЕО)

Желязков с първи думи за исканата му оставка (ВИДЕО)

"Не съм предлагал нищо": Срещата премиер-президент приключи безславно

БСП иска оставката на Росен Желязков

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com