Шахматистката Нургюл Салимова вече е Гросмайстор при жените

12433
Снимка: "Actualno.com/ Гергана Цонева"

16-годишната Нургюл Салимова вече е Гросмайстор. Тя спечели титлата на Европейския индивидуален шампионат по шахмат за жени, което се проведе в турския град Анталия. Състезанието продължи 12 дни и завърши на 23 април.

По този повод Actualno.com се свърза с треньора на Нургюл, Живко Жеков, който е и председател на Шахматен клуб "Бургас 64: "Турнирът тази година беше много силен. Играят се 11 партии и участват всички най-добри шахматистки от Европа. Нургюл беше с 25 стартов номер по рейтинг. Като възраст тя е най-малката състезателка от силните играчи. В състезанието участваха 130 души. Турнирът се проведе по така наречената "швейцарска система". По нея се определят двойките, кой с кого да играе в следващия тур".

Заради липсващия бюджет Живко Жеков казва, че освен треньор, му се налага да бъде мениджър, психолог, учител. Той добавя, че това не го притеснява, защото е част от спойката между треньор и състезател. Тази година с пари за участието в европейското състезание са помогнали от фондация "Българска памет".

Персоналният треньор на младата състезателка Живко Жеков споделя с гордост: "Нургюл дели 15-25 място по броя на набраните точки, а по допълнителни показатели заема 20 място в крайното класиране на европейското състезание. Това постижение и дава право да участва в състезанието за Световната купа. Това е турнир, който ще се проведе през месец септември 2020 в Минск. Европейското в Анталия е част от подбора на 64 състезатели, които ще имат право да играят за Световната купа. Там се играе на елиминиране.

Така тя си покри последната, трета норма за гросмайстор и вече е гросмайстор за жени, което е най-високото звание при жените. Класирайки се за участие в Световната купа Нургюл е единствената българска шахматистка, освен Антоанета Стефанова, която е спечелвала някога това право".

Една изключително борбена и талантлива състезателка продължава да прославя България. Нейните постижения дават надежда, че интелектуалните спортове търпят развитие от млади таланти като Нургюл, които са подкрепяни от треньорите и клубовете, без които успехите не биха станали реални.