Биоземеделието е система за производство на качествени и здравословни храни, която набляга на ограниченото използване на пестициди и други стимулиращи растежа, неблагоприятни вещества. Тенденцията, нашумяла в последните 5 години, всъщност може и да се възприеме като връщане към далечното минало, когато биоземеделието е било единственият начин, по който да се отглеждат плодове и зеленчуци.
Освен спомагане запазването на околната среда, похватът също е отговор на търсенето на екологично чиста продукция. Производството и консумацията на биологични храни се увеличава непрекъснато и днес над 1 млн. фермери в 154 страни по целия свят стопанисват по биологичен начин 35 милиона хектара земеделска земя.
Още: Китай ще доставя батерии до Европа, заобикаляйки Русия
За био земеделието най-важно е времето. Повечето разходи, обикновено свързани с добавките за растеж или предпазване от насекоми, както и машини за работа, нямат графа в биологичното земеделие. Някои практикуващи дори не използват и техника като трактори за оране, защото твърдят, че унищожава плодородността на почвата. За торене биофирмерите използват тор, която е органична или са направили сами като например листен тор с коприва.
Не всеки био ентусиаст има възможност да стопанисва земеделска земя в голям мащаб и да произвежда екологично чисти плодове и зеленчуци. Това доведе до още една от новите тенденции в последните години, а именно градското земеделие. Похватът се съсредоточава върху съживяването на запустели или изоставени зелени площи в населени места със стопанска, нефинансова цел.
В България течението стремглаво набира популярност. Вече е направено проучване за подходящи терени за развитие на градско земеделие и е създадена интерактивна карта на местата, даващи възможност за отглеждане на храна, както и вече съществуващите градини като Биоградина Витоша, Градина за Дружба и други.
За повече интерес може да видите обозначените пространства ТУК.
Комбинацията от градско и био земеделие е прекрасен начин за възраждане на класически стопански практики, осигуряване на чиста храна с ясен произход, използване на опустели земеделски земи и ясен знак, че това е повече социално движение, отколкото начин за поминък.
Fibank печели доверието на клиентите през 2024
Цените на храните пак тръгнаха нагоре, достигнаха 19-месечен връх
Българската икономика се ускорява през третото тримесечие
От въглища към зелени иновации: Трансформацията на ТЕЦ AES Гълъбово
Ръководителят на "Роснефт": Русия се жертва за ОПЕК, а те помагат на САЩ