Фирмите в България се разплащат все по-бавно за свършена по договор работа
Съгласно данните, които отразяват картината в 36 държави (изследвани са 25 000 компании в 20 икономически сектора), периодът на разплащане вече е средно 62 дни, което с 3 дни повече на годишна база. Става въпрос за данни, отразяващи 2017 година спрямо 2016 година.
Според ЕК държавните фирми се управляват зле
Резултатите на държавните предприятия представляват източник на несигурност и риск за публичните финанси. Изводът е от доклада за Бълга...
Оказва се, че най-голямо бавене има при плащанията в сектора на технологиите, който винаги е даван за пример за икономическо развитие в България. Там се плаща за свършена работа по договор (услуга, покупко-продажба) за средно 134 дни. На второ място са фирмите, които се занимават с комунални услуги - там периодът за разплащане е 89 дни. Фармацевтичните компании са трети - 85 дни, като шокиращо през 2016 година разплащанията в този сектор са били извършвани за средно 59 дни. Най-бързо се разплащат фирмите, които действат в сектора на бизнес услугите - за средно 22 дни, но през 2016 година те са се разплащали за средно 15 дни. Същевременно периодът за разплащане между фирмите в строителния сектор се е съкратил съществено – от 99 на 79 дни, но намаляване на бавенето при плащания има още само в сектора на автомобилните части (58 дни през 2017 година при 63 дни през 2016 година), електрониката (41 дни срещу 42 дни) и търговията (64 дни срещу 68 дни).
Световно сравнение
Сравнение с другите 35 държави в изследването показва, че у нас разплащанията се случват по-бързо от средните срокове в световен мащаб – 66 дни. Това е негативен рекорд на глобално ниво за последните 10 години.
Както и предходната година, най-бавно се издължават фирмите в Китай и Гърция – средно 92 дни и 89 дни. Най-бързо се разплащат в Нова Зеландия – за 43 дни.
С промени в НК всеки втори ще стане престъпник, алармират адвокати
Предлаганите от правителството промени в Наказателния кодекс могат да доведат до произвол, да криминализират граждански отношения и на ...
"Възстановяването на световната икономика притъпи вниманието на бизнеса към сроковете за разплащане и доведе до значително подценяване на условията, които поставят. Заради повишването на доверието в икономиката и очакванията за финансова стабилност, средният период ще се увеличи още - до 67 дни през 2018 година”, прогнозира главният икономически анализатор на Euler Hermes Людовик Сюбран.
Специалистите припомнят обаче, че силно оптимистичната тенденция се развива в противовес на увеличаването на фалитите на големи компании в светвен мащаб през същия период. Те обръщат специално внимание на групата от държави в изследването, в които сроковете на разплащане са значително над средните. Освен Китай там попадат и Италия, Турция и Португалия. Тенденция, която също си заслужава да бъде отчетена, е, че всяка четвърта компания в световен мащаб получава дължимото за 90 и дори повече дни.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Крачка напред в еCommerce тенденциите
Санирането продължава, но вече не напълно безплатно
БСП разполага с данни, че от фискалния резерв са ползвани около 4 млрд. лв. (ВИДЕО)
Китай е третият най-голям пазар за износ на български стоки извън ЕС
ОББ събра над 72 хил. лв. чрез дарителската кампания „Избери, за да помогнеш“
Продукти с изтекъл срок откри Агенцията по безопасност на храните
Министърът на туризма каза какви ще са цените по морето
Странна корекция в Закона за туризма може да докара на България главоболия с ЕК
Долар лев: Колко струва един щатски долар спрямо един български лев днес, 2 юни (валутен калкулатор)
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: междуфирмена задлъжнялост фирми Кредити заеми