Икономист: Спадът на Германия ще се отрази и на България

3161
Икономист: Спадът на Германия ще се отрази и на България
Снимка: iStock/Guliver

Въпреки добрите икономически показатели на България през последните няколко години, в световен мащаб се наблюдават обезпокоителни тенденции.

Тези тревожни сигнали идват по линия на глобалните играчи: САЩ, Китай и Германия. Те са свързани със забавянето на китайската икономика, търговската война между Вашингтон и Пекин, както и със задаващия се икономически спад в Германия.

Световната икономика лежи върху бомба от 246 трилиона долара дългове

Световният дълг достигна 246 трилиона долара. Това е абсолютен рекорд, над три пъти повече от глобалния БВП - цената на всички продукти...

Лошите новини, които напоследък идват от тези гиганти, могат да се тълкуват като подкрепа за тезата за предстоящ икономически спад, анализира икономистът Проф. Ганчо Ганчев.

На този фон нашата страна също не е застрахована от катаклизмите в глобален план. Да, непрекъснато слушаме за висок икономически растеж от 3,5% и големи цифри за износа, но в същото време бизнесът сигнализира и за обратната тенденция.

За нея показателни са данните от поръчките за следващите месеци, а те не са чак толкова оптимистични. Проблемът не е у нас, а в икономическия спад на Германия – нашия главен търговско-икономически партньор. Да се надяваме, че тази тенденция няма да продължи дълго.

Спадът е цикличен процес. Да вземем например, автомобилната индустрия, за която напоследък много се заговори и в България покрай възможността в страната ни да бъде изграден завод на автомобилния гигант „Фолксваген“. Световното автомобилостроене, в частност германското, изпитва известни затруднения. Но не трябва да се забравя, че една инвестиция в автомобилната индустрия ще се реализира в рамките на две-три години, така че тогава, когато тя заработи условията на пазара ще бъдат по-добри.

Германските милиардери са забогатели с 31 млрд. евро за година

Активите на 16-те най-богати германски фамилии са равни на една трета от Брутния вътрешен продукт на страната. Това става ясно от публи...

България трябва да са насочи към привличането на инвестиции във високотехнологични и незамърсяващи околната среда производства. За съжаление, има наченки да се прехвърлят екологично вредни производства, което е една неблагоприятна тенденция.

За да бъдат привлечени, обаче, качествени инвестиции ние се нуждаем от качествено образование. По тази причина държавата трябва в дългосрочен план да влага в образование и наука.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 13.04-19.04.24

АПИ загуби дела за стотици милиони левове

Българите получават ползите от приемането на еврото още сега с tbi bank

eMAG пуска Genius абонамент в България с безплатна доставка и ексклузивни оферти

Подем при строителството в България и ЕС

Край няма: Нов завой в една от поръчките за високоскоростни влакове с пари от Плана за възстановяване

Огромна част от българите живеят в панелки от соца

Силно начало на годината за жилищния пазар в София

Смениха ръководството на "Булгаргаз"

ОББ: Услугите – главен мотор на икономиката

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com