Кризата намали банковите печалби наполовина и увеличи таксите

1660
Кризата намали банковите печалби наполовина и увеличи таксите
Снимка: iStock/Guliver

Кризата сви почти наполовина печалбата на банките и вдигна таксите за повечето техни продукти и услуги. Това показват данните на БНБ за второто тримесечие на годината, анализирани от 24 часа.

В края на юли средната такса за превод, направен в офис на банка, е 5 лв. при средно 3 лв. през юни м.г. Цените за откриване на сметка се движат от 2 до 8 лв. при 1,5- 6,5 лв. преди година. Месечното поддържане е от 2 до 4 лв. Всяка от останалите основни операции е добавила от 0,15 до 0,35 ст. към цената си. Онлайн преводите, някои от които миналата година бяха много по-евтини от тези на гише, са започнали да поскъпват - засега средно с 0,2 ст.

Печалбата на банките мина 900 млн. лева

918 млн. лв. е печалбата на банките за полугодието. Това е със 117 млн. лв. повече от същия период на миналата година, показват данните...

За да задържат клиентите, банките са разширили пакетните предложения. Те предлагат фиксирана месечна такса с включен определен брой безплатни преводи, месечна такса с безплатни преводи и без никакви лимити, определен брой тегления от банкомат и дори опрощаване на всички такси при 100% онлайн банкиране.

Причините за поскъпването са свитите маржове между лихвите по депозити и кредити, намалелият оборот и по-малките постъпления от лихви заради мораториума върху заемите.

С 515 млн. лв. печалба приключва второто тримесечие банковата система. Това е с над 56% помалко от второто тримесечие на миналата година. За една година разходите за обезценка са се увеличили със 197 млн. лв. до 380 млн. Активите са добавили 115,3 млрд.

Въпреки кризата кредитирането спрямо първото тримесечие се е свило само с 52 млн. лв. до близо 67 млрд. лв. Намалението идва от предпазливостта на фирмите, тъй като домакинствата са получили нови 198 млн. лв.

Банките в България с най-голям ръст на печалбата в Югоизточна Европа

Печалбата на банките в Югоизточна Европа бележи рекорден ръст през 2018 г. въпреки безпрецедентно ниските лихвени нива. Общата нетна п...

Необслужваните кредити и съотношението им към общите вече се отчитат по нова методика. По нея са 8,11% срещу 8% в края на март. При старата методика лошите кредити щяха да са 6,37%, уточняват експертите на Димитър Радев.

Към 30 юни са подадени 118 584 искания за разсрочване на задължения на стойност 9,7 млрд. лв., отчитат още от централната банка. От тях одобрение са получили 98 499 броя за 8,117 млрд. лв. От тази сума 6,2 млрд. лв. са одобрените искания от фирми, 1,9 млрд. лв. от домакинства.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Огромна част от българите живеят в панелки от соца

Силно начало на годината за жилищния пазар в София

Смениха ръководството на "Булгаргаз"

ОББ: Услугите – главен мотор на икономиката

Основателят на Telegram: Натискът на Кремъл ме принуди да напусна Русия

На комисия: Отложиха либерализацията на електроенергийния пазар за домакинствата

Почти два милиона туристи са били в България през зимния сезон

Байдън иска да утрои митата за стомана и алуминий от Китай

Фалитите в България: Данните за първото тримесечие на 2024 година

AES България отново получи престижната награда за безопасност на British Safety Council

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика