Средната нетна заплата в България - като за три четвърти човек
Сметките на КНСБ сочат, че средната нетна работна заплата (859 лева) е 26,6% по-ниска от необходимото, предаде БГНЕС.
Половината българи са доволни от работата и заплатата си
43% от пълнолетните българи твърдят, че работят и са доволни от работата си. Това са част от последното издание на ежемесечното национа...
73,3% от домакинствата в България не могат да си покриват нуждите, а около 26,6% от семействата страната разполагат с доход на едно лице със сума над 585 лева. Виолета Иванова допълни, че намалява броят на бедните домакинства, но това става с по-бавни темповете, което води до запазването на сравнително високото им равнище от 26%.
"1 890 000 души са тези, които имат доход на едно лице под 321 лв. Това се наблюдава в регионите извън София. Най-бедният регион е Северозападния. Там не само, че не достигат необходимите средства за живот, но разликата при тях в последните години е близо 30% от необходимите средства за издръжка, т.е. доходът е по-нисък с 30% от необходимите средства за издръжка на живот. При тях темповете са по-бавни поради факта, че общият доход нараства с по-големи темпове в райони, които са близо до София или до големи икономически центрове", обобщи Иванова.
Средната работна заплата (брутно) за страната през първото тримесечие на 2018 година вече е 1077 лв., което е със 71 лева повече спрямо същия период на миналата година. В София средната заплата е 1456 лева, като тя е два пъти по-висока от тази във Видин, където е 710 лева. Ако средният общ доход продължи да нараства всяка година между 10 и 12%, до 2022 година заплатите у нас ще достигнат 60% от средната заплата в ЕС.
Според Иванова обаче, въпреки тези данни, имаме една положителна макроикономическа среда, БВП през последните години постоянно нараства, заетостта нараства, безработицата намалява. Тази тенденция продължава и през първото тримесечие на 2018 година.
Заплатите са вече средно с 3-5% по-високи, а за извънреден труд вземаме 4,5 пъти по-малко от средното в ЕС
През миналата година най-много пари са получавали работещите в IT сектора, докато най-малко са вземали работещите в хотелиерството и ре...
"БВП по експертна оценка достигна до 3,5%. Основен двигател продължава да бъде потреблението, което показва, че нарастват доходите. Средната работна заплата се увеличава със 7% номинално през първото тримесечие за едногодишен период. Това показва, че има едно благосъстояние на населението. Броят на наетите на минимална работна заплата също се увеличава и достига около 20% от всички наети. 470 хил. живеят с минимална заплата. 36% от заетите в хотелите и ресторантите получават по 510 лева", поясни Иванова.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Борисов обяви, че бюджетът ще бъде отложен с 15-20 дни
Богдан Богданов: Вече има план как "Лукойл" да премине изцяло на неруски петрол
Цената на газа през октомври ще падне въпреки някои сътресения
"Сглобката" реши: Прекъсваме предсрочно дерогацията за руския петрол
Министерството на енергетиката: Целта на териториалните планове е да има нови работни места
Собственик на бензиностанция обясни кога литър бензин може да струва 3 лв.
На комисия: Депутатите решиха кога точно ще приключи дерогацията на руския петрол
Представител на „Лукойл“: Българските нефтохимици имат нужда от време
Кабинетът се отказа от спорния проект за батерии по Плана за възстановяване
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: заплата Заплати жизнен стандарт КНСБ