Всеки безработен в България - с електронно досие

7159
Всеки безработен в България - с електронно досие

Агенцията по заетостта излезе с авандгардна идея - всеки безработен ще има свое електронно досие. То ще се изготвя от трудовите посредници в бюрата по труда. Всички знания и умения ще се доказват, преди да се впишат в досието.

Безработните у нас, регистрирани в бюрата по труда, са около 260 хиляди, или 8 на сто от активното население. Броят им е с 60 хиляди по-малко спрямо същия период на миналата година.

Най-вероятно още през тази година всеки, който се регистрира в бюро по труда, ще получава електронно досие, до което и той, и трудовият посредник, а и работодателите ще имат непрекъснат достъп.

Всеки десети младеж у нас отказва работа заради ниска заплата

У нас около 60 хиляди младежи до 25-годишна възраст нито работят, нито учат. А 21 хиляди от тях и не търсят работа, защото не вярват, ч...

То ще има снимка, телефон, имейл. Ще се вписват само знанията и умения, за които има доказателства. Например ако безработният твърди, че е добър презентатор, ще преминава тест през електронната система и само ако покаже определен резултат трудовият посредник ще разреши вписването на това умение в електронното му досие.

Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber!

Последвайте ни тук!

Сега при регистрация в бюрото трудовите посредници вписват образованието и квалификациите, придружени с дипломи и сертификати на безработния, а за повечето социални и комуникативни умения се доверяват на това, което той декларира.

В новото електронно досие информацията ще е по-богата, а за да се впишат умения като "водене на преговори", "презентиране", "убедителност и въздействие", безработният ще държи онлайн тест.

"След като види отговорите на този тест, трудовият посредник ще може да вземе решение дали това лице, в зависимост от процента на верните отговори, има тази компетенция", обяснява Юлияна Стефанова от бюрото по труда "Възраждане".

България e в Топ 3 на дългосрочно безработните в ЕС

България е сред първенците от държавите в Европейския съюз с дългосрочно безработни, сочи проучване на Евростат. Към тази група спадат...

Така трудовият посредник ще отхвърля или ще разрешава вписването на различни умения и компетенции. Ще може и да насочва безработния към различни онлайн обучения. След преминаването им информацията в досието ще се актуализира.

Работодателите също ще имат достъп до профилите на хората. В тях ще е описано дори физическото им състояние, например представителен външен вид, спретнато облекло, добри обноски.

Очакванията са до половин година нововъведението, дело на Стопанската камара и Агенцията по заетостта, да заработи в бюрата.

С личностни профили първо ще се сдобият новорегистрираните безработни, а поетапно и всички, които са с действаща регистрация.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Еврохолд благодари на Електрохолд за работата по отстраняването на авариите и повредите в Западна България

Служителите на ЕРМ Запад възстановиха електрозахранването на още 30 000 клиенти

Природният газ поскъпва през декември

Еврокомисията не вижда отрицателен ефект от вноса на украинско зърно в ЕС

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените към 29.11.23

Първа категория труд: Кои са професиите за пенсия

На комисия: Депутатите решиха какво става с пенсиите догодина

На комисия: Бюджет 2024 мина на първо четене, но с разговори за промени и актуализация

Парадокс: Цената на газа в Европа падна до 42 евро, у нас гони 100 лева

НСОРБ: Много се надяваме да се върнем в нормалния бюджетен ритъм

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика