3 април е специална дата за София - на този ден преди 133 години градът е обявен за столица на България.
Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)
Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор
На 3 април 1879 година Учредителното събрание, заседаващо в средновековната българска столица Търново, определя София за главен административен център на Княжество България. За да се стигне до този акт обаче, се минава по дълъг път.
На 4 януари 1878 година София е освободена от руските войски, командвани от генерал Гурко. Два месеца по-късно, на 3 март, приключва Руско-туската война. Обширни български земи попадат под властта на Временно руско управление, начело с княз Александър Дондуков-Корсаков. Седалището на Временното руско управление първоначално е в Пловдив, но впоследствие княз Дондуков го премества в София. Междувременно предстои да бъде свикано Учредително събрание, което да постави основите на новата българска държавност. Наред с приемането на Конституция и избор на Княз, депутатите трябва да посочат и град, който да бъде столица на България.
Първият български общественик, който лансира идеята София да стане столица, е проф. Марин Дринов. По този повод той пише на чешкия историк проф. Константин Иречек, който впоследствие става български министър на просвещението: „Наша София полека-лека се украшава и готви да стане столица.” На това Иречек отговаря: “Столица не може да бъде друга освен Средец (старо име на София – б.м.), в средата на българската земя. Нали това е Ваша стара идея!”
Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор
Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка
По това време градът значително отстъпва в развитието си на Пловдив и Русе, а съществуват и идеи за избиране на старопрестолния Търново. Полека-лека обаче Дринов успява да убеди и други български общественици да предпочетат София. Не е без значение и факта, че Марин Дринов е бил съветник на княз Дондуков-Корсаков.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Родена е Хелън Келер
Руският губернатор също отчита предимствата на София. В писмо до граф Милютин Дондуков пояснява, че градът разполага с добри съобщителни линии и е на възлово положение при изграждане на бъдеща железопътна мрежа. По този начин се спечелва и руска подкрепа за избора на София, което в онзи момент има огромно значение.
Така се стига до датата 3 април 1879 година, когато Учредителното събрание избира София за столица на България.