Енергиен експерт разказва: Имаме залежи от шистов газ, които ни решават проблема с "Газпром"
Онова, което е оценено като възможност без прилагане на технологията фракинг, е 30 млрд. кубически метра. Проучванията в Северозападна България за шистов газ продължават, като проблемът е инертността на държавната администрация, посочи Казанджиев. Имаме поради чисто административен непукизъм две години забавяне в темпа на проучването, така че е трудно да се каже за какъв период от време може да се каже, че тези находища биха били въведени в експлоатация, но при най-добро стечение на обстоятелствата между 5 и 7 години, изтъкна Казанджиев.
Казанджиев: Със Зелената сделка се избързва, под заплаха са енергийните доставки
Приоритетите в сектор „Енергетика“ на четирите партии – „Продължаваме промяната“, БСП, ИТН и ДБ – ...
Максималният добив на шистов газ от находищата би могъл да достигне до 3 млрд. кубически метра на година (това е годишното потребление на България), но не може да разчитане само на този добив. Трябва да се подготвим за различни алтернативни източници на природен газ. Осигуряването на природен газ за потребителите трябва да бъде покрито от различна посоки, настоя Казанджиев.
Той увери, че няма да има опасност за околната среда от добива на шистовия газ. Въпросът му беше зададен предвид местния референдум в Генерал Тошево да няма добив на газ, макар че ставаше въпрос за конвенционален газ, но отново опасенията бяха за фракинг. Само че към момента върви съдебно дело и засега инвеститорът печели.
Понастоящем има международни компании, които проявяват интерес за добива на шистов газ у нас. Има желание от международни компании за добив на нефт и газ в България, но големият проблем е бюрократщината, която се прилага и неразумното поведение на държавната администрация, каза още Казанджиев.
Припомняме, че през 2012 година парламентът наложи мораториум върху добив на газ "чрез хидравлично разбиване" (фракинг). Тогава основни двигатели на забраната бяха Волен Сидеров и Яне Янев. А при питане към Казанджиев дали "Газпром" не са се намесили, той не изключи тази възможност.
Христо Казанджиев: Напълно зависими сме от руския газ
Интервю за clubz.bg на енергийният експерт и кандидат за народен представител Христо Казанджиев. Г-н Казанджиев, ако трябва да оп...
Казанджиев се надява да има алтернативни доставки на газ. Правителството в енергиен план се справя добре и това предизвикателство, което създаде „Газпром“ бе преодоляно в много кратки срокове, доволен е той.
Природен газ има и Казанджиев се надява до края на годината нещата да се нормализират. Онова, което трябва да се направи е бързо изграждане на терминала за втечнен газ Александропулис, доставки на газ от Турция, решаване на проблема с комплекса Марица изток. Предизвикателствата са много и е изключително важно темпът на проблемите да се реши бързо между всички министерства, настоя Казанджиев.
Още: Хиновски: У нас има огромни залежи на шистов газ, мораториумът да падне
Още от ИКОНОМИКА:
Банките вдигнаха таксите в началото на лятото
Маргаритов: Реколтата е добра, стабилизират се цените на плодовете и зеленчуците
МВФ: Инфлацията в България за годината ще е 12,2%
Жилищата у нас поскъпват с 11.5% през първото тримесечие
Внос от Украйна сваля цената на олиото у нас
Земеделската земя поскъпва, в три области средната цена надхвърля 1500 лева за декар
Икономист: Цените на горивата може да паднат със стотинки
Успешни първи тестове на газовата връзка между България и Гърция
Редактор:
Антон Иванов
Етикети: шистов газ Христо Казанджиев фракинг газови запаси залежи