Проф. Денков: Има сигнали за политически натиск върху учители по време на предизборни кампании

4696
Проф. Денков: Има сигнали за политически натиск върху учители по време на предизборни кампании
Снимка: ПЦ на Президента

Има сигнали за политически натиск върху учители и училищни директори по време на предизборни кампании, съобщи служебният министър на образованието професор Николай Денков пред БНР, без да посочва имена. "Всеки трети регионален началник в образованието е ангажиран с политическа дейност", твърди той. За министъра е изненадващо, че няма ясна законова забрана относно партийната политическа дейност в училищата.

“Този пропуск трябва да бъде преодолян. Висшето образование е освободено от политически доктрини, в училищното образование също трябва да има изискване за деполитизация на системата", коментира проф. Николай Денков. Той определи като “сравнително успешна” настоящата учебна година, но подчерта, че това не бива да успокоява, тъй като не се забелязва качествен скок в представянето на учениците през последните години.

Николай Денков: Няма да променяме нищо в образованието, защото времето е кратко

Няма да има резки промени в политиките, които води МОН. Ние ще работим в режим на пълна прозрачност и публичност за решенията, които вз...

"Повече от 1/3 от регионалните началници в образованието са ангажирани с партийна дейност, което е притеснително. Изненадващо е, че в закона няма ясно регламентирано изискване партийна политическа дейност да не се случва в училищната система. Този пропуск трябва да бъде преодолян. Висшето образование е освободено от политически доктрини. В училищното образование също трябва да има изискване за деполитизация на системата".

Това коментира пред БНР служебният министър на образованието проф. Николай Денков. И допълни, че има сигнали за натиск върху учители и върху директори по време на предизборни кампании. "Важно е да се подготвим за следващата учебна година. Сегашната ще завърши сравнително успешно. Но това не ни успокоява, защото през последните години нямаме качествен скок нагоре в представянето на учениците, въпреки значителното увеличаване на средствата в тази сфера. Трябва да се минимизира разликата между отделните региони и възрастовите групи", посочи той.

В предаването "Неделя 150" проф. Денков каза: "Имаме добър баланс между това колко места субсидира държавата и завършващите студенти. Във висшето образование има промяна в правилната посока, но не е достатъчна. За да могат университетите ни да се състезават с европейските, трябва да повишат значително научната си дейност... Почти сме готови с картата за висше образование, следващата седмица ще я качим за публично обсъждане".

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБРАЗОВАНИЕ:

Матурите: Промени и новости - ако пропуснеш, можеш да се явиш пак

СофтУни с изцяло нови Upskill програми за IT специализация

България привлича водещи учени със заплати до 8000 лв.

Заради изборите: Местят матурата за 10 клас

Софийският университет ще награди най-добрите си студенти за годината (ВИДЕО)

Софийският университет сред най-добрите в световен мащаб

Ето как да се справим с агресията в училище: Специалист представи методи

Променят броя на отсъствията от детска градина по домашни причини

Окончателно: Ректорът на ЮЗУ е оправдан за злоупотребата с бонуси на свое име

Съмнения за обективност и при новите конкурси за училищни директори

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Образование