Разцепление в ЕС заради плана на Меркел и Макрон
Нидерландия, Австрия, Дания и Швеция - наричани „Пестеливата четворка“ - ще настояват за по-големи гаранции, че страните, получаващи помощ, ще предприемат реформи и всяка помощ трябва да бъде под формата на заеми, а не безвъзмездни средства.
Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлерът Ангела Меркел предложиха в понеделник фонд от 500 милиарда евроза свестяване на опустошената от пандемията икономика на блока.
"Ние също работим по предложение. Меркел и Макрон дадоха съответен принос в дискусиите. Работим по това, но няма точни срокове", каза Рюте на пресконференция.
Франция и Германия са най-мощните икономики от 27-членния блок и заедно съставляват приблизително половината от икономиката на еврозоната.
Всичко значимо, договорено на равнището на ЕС, изисква тяхната подкрепа, а изненадващото решение на Германия да одобри посткоронавирусен план в зависимост от съвместен дълг беше определено за историческо.
Австрия: Помощта от новия фонд трябва да е под формата на заеми
Часове след като Франция и Германия предложиха формирането на голям фонд за подпомагане на засегнатите от пандемията икономики, Австрия...
Но пестеливите холандци и други вече се запънаха преди среща на върха следващата седмица, на която трябва да подпишат сделката.
Рюте каза, че „много ясно ще стане в нашите предложения, че ако отправите искания за помощ, трябва да приложите наистина мащабни реформи, за да можете да се погрижите за себе си следващия път“, каза Рюте.
До голяма степен северните, фискално консервативни европейски нации, включително холандците, по-рано се противопоставиха на споделения дълг на еврозоната, наречен „коронаоблигации“, като изход от кризата.
Спорът предизвика вражда между натоварени с дългове държави от ЕС като Италия и Испания, които пострадаха най-тежко от коронавируса, и особено Холандия.
„Въпросът наистина е защо страните от юга не могат да инвестират толкова много в икономиката, колкото ние?“, каза Рюте.
ЕК с препоръки към българската икономика в условията на пандемия
Европейската комисия представи днес доклад за всяка държава-членка на ЕС с препоръки към икономическите политики в условията на пандеми...
Австрийският канцлер Себастиан Курц по-рано написа в Twitter, че "току-що е имал добра размяна на мнения с премиерите на Дания, Холандия и Швеция" по въпроса.
Just had a good exchange with the Prime Ministers of #Denmark, #Netherlands&#Sweden on the expected proposal by the #EU Commission on the #RecoveryFund and the updated #MFF. pic.twitter.com/K0PwEosJq8
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) May 18, 2020
Той каза, че тяхната „позиция остава непроменена“, тъй като те са „готови да помогнат на повечето засегнати държави със заеми“, но не искат цялостно увеличение на многогодишния бюджет на ЕС.
Вижте още:
Фонд за съживяване на европейската икономика от 500 млрд. евро искат Меркел и Макрон
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЕВРОПА:
Заводът за "Байрактар"-и в Украйна ще бъде готов само за година и половина
Война на дронове: Украинците удариха в Сочи и Смоленск, руснаците - в Уман (ВИДЕО)
Куче кара кола в Словакия, глобиха собственика му (СНИМКА)
Почти всички етнически арменци напуснаха Нагорни Карабах
Теч на петролопровод и пожар в Украйна, има ранени и след ракетен удар (ВИДЕО)
Борел пристигна изненадващо в Одеса и отправи сигнал към Путин (ВИДЕО)
Украйна може да атакува Крим с ракети "Таурус", казват в Германия (ВИДЕО)
Редактор:
Спасиана Кирилова
Етикети: коронавирус европейска икономика Еманюел Макрон Ангела Меркел Марк Рюте