Унгария между Русия и ЕС

69286
Унгария между Русия и ЕС
Снимка: sxc.hu

Засега Унгария следва общата европейска линия на санкции срещу Русия. Страната обаче е силно зависима от руските енергийни доставки, а и рискува сделка за милиарди за модернизацията на единствената си електроцентрала.

Тизабеч е малко градче в източна Унгария на границата с Украйна. От началото на март през границата преминават все повече украинци - предимно млади хора. Те са притеснени не само от слуховете за предстояща пълна мобилизация, но и от рестриктивния закон за малцинствените езици, който правителството в Киев се опитва да прокара. За да се запознае с обстановката на място, преди няколко дни в района дойде премиерът Виктор Орбан. А неговият министър за малцинствата Золтан Балог заяви: "Това е предизвикателство не само за Унгария, а и за целия ЕС, за цяла Европа. Но като съседи на Украйна, заедно със Словакия и Полша, сме изложени на значително по-големи рискове и носим повече отговорност."

Кризата в Украйна и българското малцинство

Гонения, депортации, асимилация... Нелека съдба са имали българските преселници в Украйна през вековете. Но и днес включително близо ...

Грижата за унгарците в чужбина

Границата между Унгария и Украйна е дълга 103 километра. А отвъд нея - в Украйна - живеят около 150 хиляди етнически унгарци. По силата на Трианонския мирен договор, след Първата световна война Унгария губи две трети от територията си, а много унгарци остават извън пределите на страната. Сегашното консервативно унгарско правителство им предоставя правото да гласуват и да имат двойно гражданство.

Будапеща е загрижена за унгарското малцинство зад граница, уверява Золтан Балог: "Правата на малцинствата не са само национален въпрос, а общоевропейски, международен въпрос. В този смисъл имаме не само правото, но най-вече задължението да се грижим за тези хора от името на европейските институции".

Зависимостта от Русия

Газ от САЩ вместо от Русия?

Покрай кримската криза енергийните дебати в САЩ набират все по-голяма сила. Не само републиканците искат да използват износа на америк...

До момента Унгария се придържа към политиката на ЕС на санкции срещу Русия. Външният министър Янош Мартони осъди поведението на Русия в Крим като нарушение на международното право. Същевременно изтъкна, че страните от Вишеградската четворка /Унгария, Полша, Чехия и Словакия/ са особено уязвими от кризата в Украйна и ще бъдат най-силно засегнати от налагането на нови санкции или икономическа война с Русия. "Затова ако се стигне до третата фаза от санкциите срещу Москва, ще разчитаме на солидарността на всички страни от ЕС", посочи Мартони.

Унгария е зависима от руските енергийни доставки - 65 процента от нуждите ѝ от газ се покриват с внос от Русия. А зависимостта има и още един аспект: неотдавна премиерът Виктор Орбан сключи договор с Русия за модернизация на единствената атомна електроцентрала на страната. Сделката е за милиарди евро и беше подписана при затворени врати. Това, което се предвижда, е Унгария да получи огромен кредит, а Русия да има думата за бъдещето на АЕЦ "Пакс". Всичко това е част от политиката на лъкатушене между Москва и Брюксел, която кара унгарското правителство периодично да се обръща на изток - например когато го критикуват в ЕС, или когато трябва да покаже, че не се страхува от финансовите санкции, налагани му от Брюксел.

Източник: Дойче веле

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа