Вдигане на санкциите срещу пари за Украйна: Западът с нова идея за руските олигарси
Канадският вицепремиер и министър на финансите Кристия Фрийланд е предложила идеята на срещата на финансовите министри от Г-7 в Германия миналата седмица. Фрийланд повдигнала въпроса, след като с нея се свързали руски бизнесмени, твърди един от източниците. Канадският министър познава някои олигарси от времето, когато е била журналист в Москва.
Украинските власти са наясно с обсъжданата стратегия. Запознати с идеята твърдят, че е в интерес на Запада видни олигарси да се разграничат от руския президент Владимир Путин, като в същото време предоставят финансиране за Украйна.
Western countries are discussing the possibility of lifting sanctions from #Russian businessmen in exchange for their money being used to restore #Ukraine, the Associated Press reported, citing sources. pic.twitter.com/KqxBlKigu0
— NEXTA (@nexta_tv) May 27, 2022
Предложението е направено в контекста на осигуряването на допълнителни средства за Киев и повдигнатите въпроси как замразените активи на олигарсите биха действали като финансов ресурс.
„Към този момент всичко е само идея, но западните съюзници проявяват интерес“, казва един от източниците на AP. „Представители на ЕС вече говориха за необходимостта да се търсят различни и нови начини за конфискуване на активи и събиране на пари за Украйна“.
Предложението би могло да помогне за премахването на правната пречка пред властите в страни като Германия, където изискванията за конфискация на замразени активи са много високи.
Припомняме, че на 25 май Европейската комисия предложи метод за криминализиране заобикалянето на санкции на ниво ЕС, като предостави правни основания за конфискация на активи на руски олигарси, иззети от държавите членки.
Западът наложи редица санкции на олигарси в отговор на руската инвазия в Украйна. Един от тях е вече бившият собственик на футболния Челси Роман Абрамович – неговите активи във Великобритания бяха замразени заради връзките му с Владимир Путин. Милиардерът обаче заяви, че ще подкрепи каузата на Киев, дарявайки нетните приходи от продажбата на подстрадалите от войната.
Сделката за над 4 милиарда паунда беше одобрена от правителството на Борис Джонсън, което първо се увери, че Абрамович няма да получи нищо от продажбата на лондонския клуб.
ЕС наложи замразяване на активи и забрана за пътувания на над 1000 души, включително на 30 олигарси, във връзка с войната на Русия в Украйна. Европейските държави са блокирали около 23 милиарда евро, принадлежащи на санкционираните. Това е малка част в сравнение със замразените от САЩ 100 милиарда долара.
В проучване, публикувано през 2017 г. от базираното в САЩ Национално икономическо бюро, се посочва, че богатите руснаци държат до 800 млрд. долара в Обединеното кралство, Швейцария, Кипър и други офшорни банкови центрове. Това огромно богатство, притежавано от няколкостотин свръхбогати лица, е приблизително равно на богатството на останалите 144 милиона жители на Русия.
Състоянието на много от руските милиардери е натрупано през 90-те години на миналия век - бурното десетилетие след разпадането на Съветския съюз. По време на президентския мандат на Борис Елцин държавно контролирани активи като петролни рафинерии и стоманодобивни заводи са погълнати от политически влиятелни лица. В много от случаите те са закупени с помощта на кредити, подкрепени от правителството.
Още от ЕВРОПА:
Байдън обяви колко допълнително войници и оръжие разполага в Европа
Мицотакис: НАТО не се нуждае от още един източник на нестабилност
Зеленски: Ако не получим помощ, няма да издържим
Русия: Отказът на Норвегия да пропусне товари за руските миньори е аморален
Великобритания не иска трансджендъри в женския спорт
Асоциацията на кметовете на Франция се ангажира с реконструкцията на разрушения от руснаците Ирпен
Нов референдум за отделянето на Шотландия
Борис Джонсън: Ако Путин беше жена, нямаше да нахлуе в Украйна
Норвегия наложи същата забрана на Русия, каквато Литва приложи за Калининград
Редактор:
Димитър Радев
Етикети: руски олигарси санкции помощ за Украйна война Украйна