Футбол и история: Единственият 6-минутен двубой, изигран някога

4641
Снимка: Guliver/GettyImages

Във футбола сме се нагледали на какви ли не гафове и куриози, но един от най-интересните моменти, особено през 21-и век, несъмнено е свързан с факта, че в испанската Ла Лига се наложи да се изиграе един двубой с шокиращото времетраене от... 6 минути.

Предисторията на 6-минутния двубой

Това се случва през далечната вече 2005 година, а интересен факт е, че участник в историческия момент е Реал Мадрид. Тогава сред първите "галактикос" на Флорентино Перес все още личаха имената на Зинедин Зидан, Роналдо, Раул и куп други футболни величия.

Футбол в пауза: Две колосални липси в отбора на сезона до момента

Почти целия световен футбол се намира в пауза заради пандемията от коронавирус (COVID-19), обхванала в момента най-вече Европа и САЩ. В...

Иначе историята е повече от любопитна и много стряскаща. Реал Мадрид е домакин на Сосиедад и двубоят е в заключителните си акорди при резултат 1:1. Полицията обаче получава сигнал от човек, претендиращ че говори от името на баска група сепаратисти (ETA), че на стадиона ще избухне бомба в 21:00 часа местно време.

Прекратяване на двубоя

В 86' на срещата главният рефер Висенте Лизондо Кортес взима светкавичното решение да прекрати срещата при резултат 1:1, а стадионът е евакуиран за минути, за да не се стигне до голяма трагедия. За щастие, сигналът е бил фалшив и никой не е пострадал, но остана въпросът какво ще се случи с мача.

"Бяхме изплашени до смърт. Срамота е, че спортът и политиката се смесват", каза тогава един от защитниците на Реал - Иван Елгера.

Решението за доиграване

Ето какво реши УЕФА за провеждането на Шампионската лига и Лига Европа

Европейската футболна централа УЕФА отложи до второ нареждане всички международни мачове - европейски национални отбори, Шампионска лиг...

След като се е изиграл почти целия двубой в испанската федерация са умували дали да не признаят това 1:1 за краен резултат, но в крайна сметка е взето едно от най-изненадващите решения в историята на футбола - последните 5 минути на мача да се доиграят няколко седмици по-късно. Още по-изненадващ е фактът, че когато е настъпил моментът за доиграването на финалните 6 минути (3 минути редовно, 3 минути продължение), към стадиона се стичат хиляди, които изпълват "Бернабеу" до краен предел.