80 % от хората, преболедували Covid-19, все още имат оплаквания

2622
80 % от хората, преболедували Covid-19, все още имат оплаквания
Снимка: iStock

„Още през септември месец миналата година с оглед преодоляване на последиците след преживяна коронавирусна инфекция нашият институт започна национала и безплатна кампания за всички българи за постковид симптомите“, каза пред БНР проф. Яна Симова, изпълнителен директор на Българския кардиологичен институт, ръководител на научноизследователската група „Пост-Covid-19 синдром“ и началник Отделение по Кардиология в МБАЛ „Сърце и Мозък“ в Плевен.

В здравен доклад на Американската търговска камара, представен вчера, се казва чe нивата на инсулти и хипертония у нас са над 4 пъти над средноевропейските. Нивото на исхемичната болест на сърцето е над 1, 5 пъти.

По думите на проф. Симова лечението на Covid – 19 не спира след оздравяването. Вирусът е особено опасен и той засяга всички клетките в много органи.

Първи случай на индийския вариант на COVID-19 у нас

Проба на заразен с COVID-19 пациент от Плевен е установена като индийски вариант "делта". Това съобщават на официалната си страница от ...

„Постковидните симптоми могат да останат различно време, но според експерти на СЗО те могат да останат две-три години. Това, което на мен ми прави впечатление от нашата кампания, при която аз съм прегледала над 500 души, че всеки втори или трети човек споделя: „Аз не съм същия човек след болестта".

Нашият анализ сочи, че до момента по нашата кампания „Пост-Covid-19 синдром сме направили анкети с над 2400 души, а сме прегледали от тях над 1500 човека. 80 на сто от пациентите, които активно ни потърсиха, казват, че имат някакви оплаквания след изкаран Covid-19. Това е дори по-висока цифра от тези на Американската камара. Като повечето от пациентите имат повече от едно оплакване. Най-честите сред тях са умора – 62 на сто, сърцебиене имат около 40 на сто, задух при 32 на сто, следват гръдна болка, болки по ставите, главоболие, нарушение в концентрацията, в съня, световъртежи, персистираща кашлица, обриви, косопад, намален слух и зрение, тоест засягат се няколко системи на организма едновременно и няма строги правила, по които да се развиват постовидните състояния", поясни в "Хоризонт до обед" проф. Яна Симова, изпълнителен директор на Българския кардиологичен институт.

"Най-честото каридологично отклонение е промяна в стойностите на артериалното налягане, като при 98 на сто от хората това отлонение беше към по-високи стойности на кръвно налягане", заяви специалистът.

Проф. Симова подчерта, че постковидните симптоми не се влияят от възрастта на пациента, както и от това колко тежко е протекло заболяването.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Проучване: Българските родители - твърдо “за“ ваксиниране на децата

Фармацевт: И в складовете няма ваксини за коклюш

Случаят "Даная": Най-важно е спокойствието на системата, каза здравният министър

Коклюш: 14 дни карантина, друга ваксина може да е фактор за картината на болестта

Без паника, затваряне и дистанция: Проф. Кантарджиев съветва да не се страхуваме от коклюша

Ангел Кунчев: Доста близо сме до епидемия от коклюш

Без неваксинирани за коклюш деца в училище: Здравният министър отговори

Онлайн обучение заради коклюш - по преценка на директора

Поставят първата ваксина срещу коклюш при бебетата по-рано

Държавата да се раздвижи и да подсигури ваксини: Личен лекар за завръщането на коклюша

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com