Руски учени: Възрастните развиват повече антитела след COVID-19 от младите

5921
Руски учени: Възрастните развиват повече антитела след COVID-19 от младите
Снимка: Getty Images/Guliver

Възрастните хора, страдащи от COVID-19, развиват повече антитела от младите хора. Това съобщиха от лабораторната служба "Хеликс" въз основа на резултатите от проучване, проведено съвместно с експерти от руската Военномедицинска академия "С.М. Киров“ в Санкт Петербург, предаде Труд.

"Възрастта е най-силният фактор, влияещ върху концентрацията на IgG антитела в кръвта след коронавирусна инфекция. По-възрастните хора имат по-голямо количество IgG антитела след COVID-19: във възрастовата група от 60 до 70 години средното количество произведени антитела е два пъти повече, отколкото в категорията от 20 до 30 години, независимо от тежестта на заболяването“, се казва в съобщението.

Защо не всички ваксинирани изграждат антитела

В Германия ваксини срещу Ковид-19 се поставят вече от над половина година. Дотук над 27 процента от населението са напълно имунизирани ...

При това тежестта на заболяването също влияе върху количеството на антителата. "Тази тенденция е особено забележима във възрастовата група над 50 години: нивото на антитела в тези случаи, като правило, е два пъти по-високо, отколкото в случай на леко протичане на заболяването", отбелязват специалистите на "Хеликс“.

Общо в проучването са участвали 1500 души на възраст от 18 до 69 години, които са имали асимптоматична, лека или тежка коронавирусна инфекция. В рамките на проекта, за периода на наблюдение от август 2020 г. до май 2021 г., е извършен анализ на промените в нивото на антителата в рамките на 180 дни след заболяването.

В рамките на проекта е бил изследван и спектърът и честотата на появата на симптомите на коронавирусна инфекция. Оказва се, че най-често пациентите са изправени пред частична или пълна загуба на обоняние (77%), повишена температура (72%), главоболие (67%). В повече от половината от случаите са наблюдавани мускулни болки, липса или намаляване на вкуса, кашлица и хрема. Изпотяване, възпалено гърло, диария, задух, коремна болка и повръщане са съобщени в по-малко от 50% от случаите.

Като правило, заболяването се проявява преди всичко с повишаване на температурата, на втория или третия ден се появяват възпалено гърло, мускули, коремни болки, главоболие, изпотяване, хрема, диария, а на третия или пети ден - кашлица, задух, намаляване или загуба на вкус и обоняние. От данните от проучването следва, че максималната проява на симптомите е регистрирана на третия ден от заболяването, а от шестия до осмия, с лека и умерена тежест на протичането, симптоматиката намалява.

Паметта на Т-клетките гарантира имунитет срещу COVID-19?

За да се провери дали дадено лице е защитено от коронавируса - независимо дали след възстановяване след заразяване или след ваксинация ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Учени: Следващата пандемия ще бъде причинена от грип

Откриха рядка находка на порцеланов жлъчен мехур в гробище на лудница в Мисисипи

Смъртоносни вампирски бактерии са привлечени от кръвта ни: Учените откриха защо

Хората са еволюирали като бръмбари, а не като гръбначни

Извънземните може да пътуват на метеорити на автостоп, за да колонизират Космоса

Пробив: Учени "отгледаха" хрущял за човешкото лице

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com