Павлова в Брюксел: Регионите не трябва да се разделят на бедни и богати, на Изток и Запад

2209
Павлова в Брюксел: Регионите не трябва да се разделят на бедни и богати, на Изток и Запад
Снимка: БГНЕС

Вярваме и подкрепяме идеята за повече фондове и добавената стойност от тях, както и че е необходимо да има баланс между безвъзмездното финансиране и финансовите инструменти.

Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова, по време на конференцията "Бъдещето на финансите на ЕС", която се проведе в Брюксел.

Павлова: Юнкер и всички еврокомисари идват за откриването на председателството

Един от важните ангажименти е осигураването на добрата комуникация и разбирането на специфичната и тежка терминология. Както има устано...

Като човек с опит смятам, че държави като България имат нужда от фондове в съчетание с финансово инженерство. Защото финансовото инженерство не е приложимо във всички области – например има области и проекти, които не генерират приходи – като водния сектор, заяви Павлова. В тези случаи са необходими директни грантове или грантове в рамките на 50 процента, другите 50 процента да са инструменти на финансов инженеринг. И друг пример – инфраструктури като българската вътрешна пътна инфраструктура имат нужда от подкрепа, но Европейският съюз също има нужда от тях – за да преминат стоките и услугите от една държава към друга. Затова трябва да се помисли за балансиран подход.

Подкрепяме идеята, че регионите не трябва да се разделят на бедни и богати, на Изток и Запад, смятаме че Многодишната финансова рамка трябва да е рамка за солидарност и подкрепа. Някои райони като нашия имат нужда от подкрепа и солидарност – при проблема с емиграцията например. Трябва да се допълваме, а не да си съперничим в тези области, каза още Павлова, цитирана от БГНЕС.

Надявам се да постигнем конструктивно решение за Многогодишната финансова рамка преди май 2019, в рамките на настоящия мандат на Европейския парламент, за да не загубим инерция. Това може да стане по време на Българското председателство, каза още министър Павлова и подчерта, че България си сътрудничи тясно с Австрия и Румъния, които ще председателстват Съвета на ЕС след нас.

Страни като България имат нужда от кохезионните фондове, за да се изравнят различията, заяви по време на форума еврокомисарят по бюджет и човешки ресурси Гюнтер Йотингер.

Ще има над 230 заседания ще у нас по време на председателството

1500 заседания в Брюксел и 237 в България ще се проведат по време на председателството. Това заяви министърът на Българското председате...

Надявам се конструктивната дискусия да продължи по време на Естонското председателство, както и по време на амбициозното Българско председателство, чакаме предложения за графика, размера и съдържанието на многогодишната рамка, заяви в заключение комисар Йотингер.

Нашата амбиция е да предложим балансиран подход. Надявам се да имаме платформа, която да е готова през януари догодина и да я обсъдим на форума през пролетта в София, добави още той.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Росица Матева: ЦИК работи за честни избори 2 в 1

Започва регистрацията на независимите депутати за евроизборите

Няколко дни преди края на 49-то Народно събрание: Ще отстранят ли Росен Желязков?

Назначиха нов заместник-министър на иновациите и растежа

Геновева Петрова: Очаква се интересна кампания, но със същите резултати

Росица Матева: Не очаквам хаос на изборите

Главчев: До 15 май изплащаме на земеделците парите по украинската помощ

ПП-ДБ внася искане за освобождаването на Росен Желязков

Румен Радев: Депутатите да проверят защо капацитетът по договора с "Боташ" остава неизползван

Без пенсия за репресирани: Комисия в парламента отхвърли идеята на ГЕРБ и ДПС

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика