Проект иска да задържи младите хора във Враца, или поне в страната

540
Проект иска да задържи младите хора във Враца, или поне в страната
Снимка: личен архив
Сътрудничеството между училище, университети и бизнеса – конкретни решения и възможности бяха централна тема на проведена работна среща по проект EDU-LAB във Враца.  „ Искаме нашите деца, придобили знания и компетентност, да остават в нашите градове, а не да бъдат експлоатирани в Холандия, Германия и някои други европейски страни“, каза при откриване на форума кмета на Враца Калин Каменов. „Целта е този проект да бъде в помощ на училищата и не да се води съревнование за броя на професионалните паралелки, а за тяхното качество“, допълни той.

Сътрудничеството между университета, училищата и бизнес средата ще помогне да се формират политиките в сферата на пазара на труда, каза д-р инж. Кирил Желязков, главен директор в Българската стопанска камара. "Основната ни цел с този проект е да направим преход към бъдеща политика с представители на индустрията. Крайната ни цел е изработване на политически документ, който ще бъде подписан в Загреб на 19 май 2019 г. Тази политическа харта има практическа насоченост и ще очертае политическата ни платформа при следващия етап на нашето развитие в Евросъюза", уточни инж.Желязков.

Пилотното разработване на учебни планове и прояви ще доведе до конкретни решения във висшите училища. До юни 2019 г. браншовите организации трябва да потърсят тяхното мнение.  В близките месеци се очаква създаване на два центъра за компетентност в областта на мехатрониката. Такъв център ще бъде открит във Враца, каза Диана Върганова, шеф на Ромтекс. С решение от 26 септември тази година е регистриран такъв клъстер във Враца. Той ще заработи до 1 седмица. Има възможност за финансовото му обезпечаване, уточни инж.Желязков.

Приоритетен за България е туризмът, при който има добър синхрон на образование и бизнес среда, като се очаква да бъде създадена и утвърдена професията експерт маркетинг. Ще бъде отделено внимание и на химическата промишленост със създаване на базова длъжност инженер химични процеси.

Тази публикация е създадена в рамките на договор № BG05M9OP001-2.010-0458"От Актуално" в помощ на уязвими групи, който се осъществява с финансовата подкрепа на Европейски социален фонд на Европейския съюз по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. – Процедура „Развитие на социалното предприемачество“. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от "От Актуално" в помощ на уязвими групи и при никакви обстоятелства не може да се счита, че тя отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОП РЧР 2014-2020 г.
Actualno.com
Рейтинг: 5 от 5. Гласували общо: 1 потребители