Експерт: Сградите в София ще издържат земетресение с магнитуд до 7.3

13671
Експерт: Сградите в София ще издържат земетресение с магнитуд до 7.3
Снимка: БГНЕС

Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3. Това обясни пред БНР проф. Петър Павлов, който е ръководител на Националния център по сеизмично инженерство. По думите му максималното, което се очаква, че би могло да има в София е около 7.

По-рано днес министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев увери, че България има ясен план за действие при ситуации, като тази в Турция и Сирия. Стотици земетресения разтърсиха двете държави след първите два опустошителни труса с магнитуд 7,8 и 7,5 на 6 февруари. Жертвите са над 4300 души. 30 000 кв. м е засегнатото пространство, а засегнатото е население наброява 13,5 милиона души. 5900 сгради са напълно сринати, 15 000 са ранените до момента.

"Сеизмично най-опасните райони у нас са Кресненското дефиле, района между Търговище и Провадия, както и Чирпанска низина. Изискването при проектиране е да могат да издържат на земетресение като вчерашното в Турция. За останалите райони е малко по-ниско", каза проф. Павлов пред Националното радио.

"България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите:, посочи още той. 

"Проектирането се извършва от проектанти, които спазват съответните норми. Те трябва да притежават правоспособност, която се добива след три години проектантски стаж. Има технически контрол от инженери. След това идва надзорна фирма. Следи се дали този проект се изпълнява качествено. Осъществява се връзка между проектантски процес и изпълнение. Преустройствените дейности също се одобряват", посочи той, но добави, че е друг въпрос дали разпоредбите се спазват.

"След земетресението във Вранча от 1977 година, когато имаше над 100 жертви, българските власти повишиха малко нормите за сеизмично проектиране", каза проф. Павлов.

Според него има презастрояване и урбанистични проблеми в някои градове в Турция, които са спомогнали за огромните разрушения. Още: Какво е причинило земетресението в Турция и защо е толкова опустошително?

"Разстоянието между някои сгради е доста близко. Забелязва се, че има тнакива, които са рухнали, но има и други, които не са с компрометирани елементи. Някои са строени по старите норми. След 2000-та година, когато имаше земетресение в Измит, при което загинаха 17 000 човека, нещата се подобриха. Турската държава предприе мерки относно контрола по проектирането, изпълнението и екплоатацията на сградите".

България има сеизмична карта и колкото по-застрашени са местата, толкова по-големи са изискванията при проектиране, обясни проф. Павлов. 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Връщат светофарите с таймер

Колко ще ни излезе предстоящият предсрочен вот?

Имитация на контрол: Едва 476 са глобени за пушене на закрито

Кой има имен ден днес, 29 март, 2024 г. Честито!

Прогноза за времето - 29 март 2024 г. (петък)

Проф. Топалов: Болно ми е, че България не е щастлива държава

Най-важните новини за деня: 28 март 2024 г.

Евро или лев: Actualno.com събра вашите мнения (ВИДЕО)

Адм. Ефтимов: Военните даваме своя принос, но инвестициите в отбраната са критични

Стотици трудови злополуки са регистрирани в страната ни за 2023г.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Общество

Връщат светофарите с таймер
Връщат светофарите с таймер

Връщат броячите за светване на зелен или червен сигнал на светофарите. Освен това се въвеждат светофарна секция за ляв завой на кръстовище и светлинна...