Изгубили сме почти на 100% насажденията от праскови, кайсии и сливи заради измръзването на 1 март

2853
Изгубили сме почти на 100% насажденията от праскови, кайсии и сливи заради измръзването на 1 март
Снимка: Евгения Гигова/Actualno.com

Заради измръзване на 1 март бяха изгубени почти на 100% насажденията от праскови, кайсии, сливи и бадеми. Това каза доц. д-р Сава Табаков, преподавател в Катедрата по овощарство в Аграрния университет в Пловдив във връзка със състоянието на овощните култури през първата половина на годината.

„Първо предизвикателство пред производителите през 2018 г. беше голямото измръзване, което се случи на 1 март. Тогава в някои райони температурите бяха от минус 18 до минус 22 градуса сутринта и то при снежна покривка. А първи март е една късна дата, при която овошките нямат добра студоустойчивост. Овощните дървета бяха излезли от покой, пъпките бяха тръгнали да се развиват, да набъбват и в някои райони този студ доведе до масово измръзване още на пъпка – на прасковите, на сливите, на кайсиите (практически на 100%), на бадема. Това беше първият сериозен удар върху овощарството и след това вече това е вторият период с по-чести явления като градушката. Първият беше малко по-рано, когато районът на Карнобат и Айтос чак до Каблешково беше съсипан от много мощна градушка с голям обхват и продължителност“, каза още д-р Табаков и посочи, че има и някои места от Югозападна България, които са засегнати.

Около 3000 дка овошки са унищожени заради градушките в Централна и Южна България

В общините Казанлък и Баня около 3000 декара овощни насаждения са тотално унищожени заради градушките тази година. От едно насаждение о...

„Ако мога да обобщя, примерно в сливенския регион има измръзване на прасковите още от 1 март, а там това е основна култура. Районът на Харманли и Свиленград също е засегнат от измръзване оттогава. Старозагорският регион също“, коментира той.

На въпрос какви мерки могат да вземат стопаните в такива случи, д-р Табаков обясни, че единият вариант са застраховките, предаде Фокус.

„Но хората трябва да са наясно, че застраховките покриват производствените разходи, а не очакваната сума от дейността на стопанина. Другото, което трябва да имат предвид стопаните, е, че трябва да вземат фитосанитарни мерки след такива тежки бури и поройни дъждове. На първо място, неразпространение на гъбни болести, за което трябва да се реагира бързо. Най-популярни са медните препарати, но хората трябва да са наясно, че голяма част от овощните растения са чувствителни към такива препарати по време на вегетацията. Медта проявява известна цитотоксичност по време на вегетацията, затова може да се използва вместо мед алуминиев фозетил - препарати с активно вещество алуминиев фозетил, което има известно бактерицидно действие срещу някои бактериални и някои гъбни болести“, каза още той.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Миньори и енергетици на автопротест в София

Митрополит Антоний: Трябва ни деен патриарх, защото обществото има нужда от светлина и опора

С над 200 км/ч: Шофьор се заби в багер на Околовръстното в София (СНИМКИ)

Експерт се надява новите влакове на БДЖ да са от това хилядолетие

Областният управител на София обясни каква ще е съдбата на Паметника на Съветската армия

70% от хората искат нова пенсионна реформа

Жълт код за силни дъждове в седем области на страната

Прогноза за времето - 23 април 2024 г. (вторник)

Най-важните новини за деня: 22 април 2024 г.

Директорът на Народния театър съди Александър Морфов за 100 хил. лв.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com