Московски: "БДЖ -Товарни превози" е в неравностойна конкуренция с частните оператори
„БДЖ-Товарни превози” се намира в неравнопоставена и несправедлива конкурентна среда, поради това, че то е държавно предприятие и трябва да спазва правила и закони, които се отнасят до него, но не и до частните оператори. Това каза министърът на транспорта Ивайло Московски по време на заседанието на заседанието на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения в Народното събрание.
„В годините имаше два пъти опит за приватизация на дружеството. Идеята беше да бъде закупен от оператор, който да има възможност, оперирайки включително извън рамките само на национална територия да развие дружеството. Политиката, която провеждаме при съответните два неуспешни опита за приватизация, просто нямаше желаещи за тази процедура и се премина към вариант, при който дружеството да продължи да бъде оперирано от държавния оператор. Политиката, която развиваме по неговото управление включва доста мерки. Те са в цялостния план за стабилизиране и развитие на БДЖ. Най-общо процедурите, които касаят оптимизиране на дейностите в дружеството се свеждат до освобождаване от неоперативни активи. Това което е възможно, защото те повечето им активи в голямата си част са заложени към кредитори. Оптимизация на персонала, което включва в основните си части освобождаване на хора, които са в пенсионна възраст, но не се изпълнява някакъв шоков план за съкращаване на работещи хора”, заяви Московски.
Той добави, че се работи и по линия на маркетинга, чиято задача е да привлече клиенти, които в оперативен план да подобряват показателите на дружеството. На този фон обаче, „БДЖ-Товарни превози” влиза в неравна конкуренция с частните оператори, предаде БГНЕС.
„„БДЖ-Товарни превози” се конкурира с компании, които работят на чисто пазарен икономически принцип. Къде дружеството понася най-големи щети от този факт? На първо място бих казал, че това е обхватът, където при наличие на необходимост от резервни части, агрегати или на някакви системни елементи, които са необходими за осъществяване на дейността, „БДЖ-Товарни превози” е задължено по закона за обществени поръчки да провежда такъв тип процедури, които сами по себе си означават един период от 7-8 месеца. Ако има и обжалвания се минава на две инстанции - КЗК и Административен съд. Ако на една частна компания, оперирайки по инфраструктурата й е необходимо да закупи някаква чат тя отива и си го закупува по пазарни условия, „БДЖ-Товарни превози” е ограничено в тази си възможност, тъй като трябва да се провеждат процедури", обясни министърът на транспорта.
Ивайло Московски допълни, че от ведомството обмисляли вариант за съставяне на рамкови договори, но е много трудно да се предвиди какви ще са нуждите на предприятието в бъдеще време.Министърът вижда част от оздравяването на дружеството в развитието и извършването на т.нар. единични превози.
„Правили сме анализи, които показват, че много държави от калибъра на България като железопътна инфраструктура и железопътно развитие, говоря за централна Европа, включително Австрия и Германия имат подход, който стимулира, т.е. държавата субсидира т.нар. единични превози. Това са превози на стоки, които по никакъв начин не са атрактивни за частните оператори и държавите са преценили, че е по-изгодно те да се превозват по този начин, а не с автомобили”, каза министър Московски.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
Прогноза за времето - 7 декември 2023 г. (четвъртък)
Най-важните новини за деня: 6 декември 2023 г.
Министърът на културата се срещна с протестиращи творци
Започва изплащането на пенсиите за декември
Времето утре - 7 декември 2023 г.
Тагарев каза дали БТР-ите могат да се използват в украинската контраофанзива (ВИДЕО)
Одеяла, чаршафи и възглавници от България: по 1000 за избягалите от Нагорни Карабах
Да посрещнем празниците с Таньо Шишков и вината Salty Hills
Lidl с нови 10 магазина с автомати за приемане на бутилки и кенове
Напрежение между полиция и културни дейци пред Министерски съвет (СНИМКИ)
Редактор:
Десислава Любомирова
Етикети: БДЖ Товарни превози БДЖ Ивайло Московски