Внос на отпадъци - само ако има недостиг на български за горене

2237
Внос на отпадъци - само ако има недостиг на български за горене
Снимка: pixabay

Вносът на отпадъци за горене у нас се ограничава. Той ще се разрешава по изключение само в случаите, в които количествата, генерирани в страната, не са достатъчни за капацитета на инсталациите с издадени комплексни разрешителни за изгаряне с оползотворяване на енергията. Това гласи внесено за обществено обсъждане решение на Министерския съвет.

Целта е българските битови отпадъци, които не могат да се рециклират, да бъдат приоритетно изгаряни за енергия. Наредба за ограничаване на вноса на т. нар. РДФ се готви още от май. В интервю за “24 часа” от миналия месец министърът на околната среда Асен Личев заяви, че ще приложи тази мярка, в случай че общините и бизнесът не успеят да се разберат по въпроса. По този повод беше организирана и среща между Националното сдружение на общините и няколко стопански камари.

За 5 месеца България е внесла 14.4 хил.т. опасни отпадъци

България е внесла 163 516.834 тона отпадъци за първите пет месеца на годината. Това става ясно от отговор на въпрос от БГНЕС към Минист...

“Оказа се, че общините имат голяма наличност на РДФ отпадъци за горене с български произход, който бизнесът не иска да изгаря, а предпочита вносния отпадък. От една страна, причината за изгарянето на един тон вносни отпадъци е, че бизнесът получава цена от 300 евро, а за българските – до 45 лева. Има и друга специфична разлика - българските отпадъци са с пониска калоричност”, обясни Личев. По думите му двете заинтересовани страни са се разбрали, че ще положат всички усилия - общините да повишат калоричността на РДФ отпадъците, а бизнесът да направи всичко възможно приоритетно да изгори българските.

В момента в България РДФ се гори само в циментови заводи, които у нас са три. Досега те изгаряха 50% български отпадъци. С решението на Министерския съвет ще се изпълни и целта максимално да се ограничат депонираните отпадъци. В момента техният дял е 65%, а заложеният в Националния план за управление на отпадъците процент през 2035 г. е 10 на сто. В същото време боклукът, който се оползотворява чрез изгаряне, сега е около 7-8%. В доклада към решението е посочено, че за да се контролира вносът на отпадъци, е необходимо адекватно периодично информационно осигуряване и изготвяне на доклади.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Край на мандата на Соня Момчилова: СЕМ избира нов председател

Добра, но няма да даде резултат: Експерти за намаляване на скорост по магистралите

Жълт код за проливни валежи и гръмотевици

Синдикатите излизат на протест пред Министерски съвет

Прогноза за времето - 25 април 2024 г. (четвъртък)

Най-важните новини за деня: 24 април 2024 г.

Колко пари ни трябват, за да живеем нормално: Actualno.com събра вашите мнения (ВИДЕО)

Георги Папакочев: Включен е целият арсенал на руската пропаганда (ВИДЕО)

В грижата за децата: Държавата отлепи от “среден 3“

Времето утре - 25 април 2024 г.

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com