Медиите в България - много ограничения и ниски заплати

2216
Медиите в България - много ограничения и ниски заплати
Снимка: iStock/Guliver

България е на 111 място в света по свобода на словото, според последната класация на "Репортери без граници". По този показател България е последна в Европа, се казва в репортаж на германската обществена телевизия ARD, цитиран от БГНЕС.

Индексът (на "Репортери без граници" – б.р.) показва, че българските журналисти вече от години оценяват много лошо ситуацията, в която са принудени да работят, казва Иван Радев, член на Управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България. Той не е изненадан от класацията на "Репортери без граници", в която България отново заема 111-о място. И това е най-лошият резултат сред всички страни-членки на ЕС. В продължение на 10 години България непрекъснато се придвижва надолу в класацията - от 53-о място през 2008 г. до днешното 111-о място. Единствената добра новина е, че в сравнение с миналата година няма придвижване още по-надолу.

Медийната ни свобода не помръдва - все така сме на 111 място

България запазва 111-ото място в света в годишния индекс за свободата на медиите, публикуван от "Репортери без граници". Мястото на стр...

Класацията на "Репортери без граници" онагледява представата на журналистите за свободата на медиите в съответната страна. В случая с България това означава, че журналистите не се чувстват нито свободни, нито независими. Една от причините, според Радев, се корени в много тежката икономическа ситуация на журналистите в България. Заплатите им са много по-ниски от тези в другите икономически сфери. Част от медиите са в ръцете на олигарси. Други медии просто фалират. Понастоящем е изключително трудно да се живее само от журналистика, отчита Радев и допълва, че по тази причина много талантливи журналисти са се отказали от професията.

Дълъг е списъкът със сериозни ограничения, на които са подложени журналистите. Така например през есента на миналата година двама разследващи журналисти, които проучваха злоупотребите с европейски пари, бяха задържани от полицията за кратко време. Държавните органи непрекъснато създават проблеми на критично настроени собственици на медии. Различни инстанции ги подлагат на проверки или водят срещу тях разследвания по какви ли не поводи.

Държавата се намесва и при продажбата на някои медии. Така се случи с втората по големина частна телевизия "Нова", която беше извадена на пазара от своите западни собственици. Медиен магнат от Чехия искаше да я купи, но българската Комисия за защита на конкуренцията не разреши сделката, привеждайки съмнителни аргументи. Най-накрая през март телевизията беше продадена на един български олигарх, приближен на правителството.

Апартаментгейт – едно разследване с лавинообразен ефект

Кога България ще тръгне да се изкачва?

България отново е последна - не само в ЕС, но и на Балканите. Това ни казва 111-то място в класацията на "Репортери без граници". Всъщн...

В последно време има и известно положително развитие. От края на 2018 г. "Свободна Европа" отново излъчва на български език. Това доведе до първите резултати през март тази година. Заедно с една неправителствена организация, българската секция на "Свободна Европа" разкри, че висши политици са придобили през последните години луксозни жилища на цени 5 пъти по-ниски от пазарната стойност на недвижимите имоти. Повечето от тях са закупили жилищата си от един и същи строителен предприемач, който е получил определени привилегии от държавата.

За първи път в медийната история на България едно медийно разследване оказа политическо въздействие. Много други медии в страната поеха щафетата и продължиха разследванията. Малко по-късно оставките си подадоха министърът на правосъдието, двама заместник-министри и вторият човек в управляващата партия.

Според Иван Радев, до скандала с недвижимите имоти политическата класа е била спокойна и уверена, че са отминали времената на такива журналистически разследвания, които могат да нарушат комфорта ѝ. "Сега обаче се случи нещо изненадващо и ние виждаме ефекта. Политиците бяха наистина озадачени от този лавинообразен ефект", казва той.

Сега политиците обмислят контрамерки. Миналата седмица в парламента се заговори, че страната има нужда от нов медиен закон. Радев се надява, че успешното разкриване на този скандал ще повдигне самочувствието на журналистите в България.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Никола Стоянов за руската историография: Кражбата на история и култура е най-страшната кражба

ДАНС не пусна ливанец в България

Клиентите на Kaufland набират средства за DMS кампании за лечение

Още поне 5 години ще ползваме "Български пощи"

МВР: Бившият шеф на ГДБОП е имал контакт с Нотариуса, но не е проверяван

Времето утре - 20 април 2024 г.

Лобита, предизборни пари и украински помощи: Кой поиска смяната на министър Кирил Вътев?

МВР готви покупка на 980 автомобила и 440 мотора

В Пампорово отчетоха минусови температури

"Луковитският тенекеджия": Агресивен щъркел пак атакува коли

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com