История на солта - когато беше по-скъпа от златото

27106
История на солта - когато беше по-скъпа от златото
Снимка: iStock/Guliver

Солта е била най-важната суровина в Древния свят, по-скъпа от златото. Хората все още не са знаели как да добиват натриев хлорид от морска вода и единственият източник на сол идвал от залежите от каменна сол.

Учените не могат да кажат откога точно човечеството познава солта. Знае се, че египетските роби работят не само в изграждането на митичните пирамиди, но се занимават и с изпаряването на сол от морската вода. В Китай солта се ползвала като платежно средство, търгувало се с монети от сол. Още преди 2000 г.пр.н.е. солта е била облагана с данъци. Парите, в които се превръщала солта, се наричали „salarium”, оттук носи произхода си и английската дума „salary“ (заплата).

Със сол се заплащало на войниците. В древен Рим производството на сол се състояло в събиране на концентриран разтвор на сол в неговите естествени източници и изпаряването му с помощта на огън. Един от първите пътища в Римската империя е солният, който е от стратегическо значение и е построен за транспортиране на резултата от дейността на солниците по Апенинския полуостров. Според историците продължителните войни между Месембрия (днешен Несебър) и Аполония /днешен Созопол/ се водят за завладяване на Анхиало (Поморие) и неговите изключително ценни солници. Днес в Поморие се намира единственият Музей на солта в Източна Европа.

7 храни, които никога не се развалят

Градове като Рим, Залцбург /град на солта/ и Мюнхен били облагодетелствани от наличието на тази ценна суровина. За жителите на Северна Европа солта е била истински лукс.

Във Франция е съществувал данък върху солта, само царят е можел да купува сол. В древни времена търговията със сол се поставя редом с търговията с опиум. Срещу 150 солни брикети е можела да се купи невеста. Дори и в по-нови времена през 1936 г. в етиопска банка наред със златото, се съхраняват солни късове.

И в двете Америки всички градове се появяват на места с достъп до сол. В Колумбия номадските жители се заселват близо до естествена солена вода. Племето чичба, което живее в планините, постига господстващо положение заради изключителната си способност да готви сол.

Ацтеките не са имали собствени източници на сол, затова са я извличали чрез изпаряване на урината. В Боливия има дори хотел, построен изцяло от сол. Местен занаятчия забелязал огромното нашествие от туристи, които идват да посетят най-голямата солна мина в света. Така се ражда идеята за построяване на хотел от сол през 1993 г. Всичко в хотела е от сол – стените, тавана, покрива.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛЕЗНО:

Как да се държим с хипохондрик, така че да му помогнем?

Първа помощ при високо кръвно: Ето какво трябва да се направи

Как числата могат да съсипят живота ви?

8 уникални предимства на витамин Е

9 заболявания, които водят до умора и сънливост

7 тихи признака, че имате дефицит на желязо

Когато стресът ви удари в тялото: 15 неподозирани симптоми

Как да облекчим мускулния спазъм на врата?

Опасни симптоми: болка в ушите и главоболие - какво да правим

Кои са "забранените" храни при болки в ставите?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com