Гърците потвърдиха своето желание да останат в еврозоната, давайки повечето от гласовете си на провелите се в неделя парламентарни избори за консервативната партия „Нова демокрация”, която подкрепя продължаването на сътрудничеството с ЕС и спазването на всички ангажименти за бюджетни съкращения. Обединявайки се с партията ПАСОК, „Нова демокрация” ще получи мнозинство в парламента и възможност за сформиране на правителство, чиято плодотворна работа е необходима за получаването на поредния спасителен транш от Брюксел. Икономическите проблеми на Гърция обаче не са се изпарили, предупреждават анализатори.
„Нова демокрация”, начело с Андонис Самарас, в понеделник официално бе обявена за победител на парламентарните избори с 29,7% от гласовете. Консервативната партия успя да изпревари с едва 2,7% своя основен конкурент – лявата радикална коалиция Сириза. Победа на Сириза би означавала излизане на Гърция от еврозоната и настъпване на истински хаос на финансовите пазари.
Самарас, който получи мандат за формиране на правителство, предложи на Сириза да се включи в управляващата коалиция. Но предложението бе категорично отхвърлено от лидера на радикалните леви Алексис Ципрас. Според експерти подобна стъпка на опозицията поставя под съмнение дълготрайната стабилност на коалиционното правителство. Самият Ципрас прогнозира на кабинета едва няколко месеца работа.
„На новото правителство няма да му е леко – още в най-близко време то ще бъде принудено да предприеме допълнителни мерки за бюджетни съкращения, което ще бъде посрещнато с враждебност от населението. При такива обстоятелства раздорът в коалицията е просто неизбежен. Не бих им дал повече от два-три месеца на координирана работа, след което страната отново се потопи в политическата нестабилност”, заяви икономистът Джеймс Никсън от „Сосиете женерал”.
Веднага след формирането на новото правителство в Гърция ще подновят своята работа представителите на „тройката” – ЕК, МВФ и ЕЦБ. От тяхното становище за успешността на провежданите икономически реформи ще зависи дали Гърция ще получи пореден транш от международната помощ. Но пред помощта стои едно почти непреодолимо препятствие – до края на юни Атина трябва да намали разходите си с още 11,5 милиарда евро. Гърция може да бъде спасена единствено от поредната отстъпка от страна на Брюксел. Министърът на външните работи на Германия Гидо Вестервеле заяви, че има възможност да бъдат преразгледани сроковете по задълженията на Атина.
„Ние сме готови да обсъждаме графика,. Тъй като не можем да пренебрегнем няколкото изгубени седмици от работата на правителството и не искаме заради това да страдат обикновените гърци”, каза Вестервеле. В подобен дух бяха и изказванията на австрийския канцлер Вернер Файман.
Според анализатори икономическите проблеми на Гърция все още не са решени. Страната е в рецесия през последните пет години и безуспешно се бори с увеличаващата се безработица, чието ниво сред младежите е около 50%. Анализатори смятат, че вероятността Гърция да напусне еврозоната и да се върне към драхмата през следващите 12-18 месеца е 50-75%.
РБК Дейли
Още: Студентите празнуват 8 декември
Прогноза за времето - 8 декември 2024 г. (неделя)
Най-важните новини за деня, 7 декември 2024 г.
Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка за мисии в планината
Обилни снеговалежи на Петрохан и в Троянския проход, движението е ограничено
„Веолия“ и Саудитската инвестиционна компания за рециклиране подписват меморандум за разбирателство