Пентагонът призна, че е изпращал оръжия в Украйна много преди войната

11 май 2022, 12:49 часа 6181 прочитания 0 коментара

Съединените щати са изпращали оръжия в Украйна много преди инвазията на Русия, което е станало възможно със съдействието на администрацията на президента Джо Байдън. Това става ясно от думите говорителя на Пентагона Джон Кърби пред Fox News.

Още: Тръмп се хвана за главата: "Путин ме разочарова". Стармър му подсказа следващия ход (ВИДЕО)

Още: Най-сложният мост в света: Мегаструктура, която ще промени архитектурата завинаги (СНИМКИ)

„Администрацията на [президента на САЩ Джо] Байдън доставяше оръжия много преди инвазията. Първият милиард долара, които президентът отпусна за Украйна, включваше доставката на смъртоносни оръжия. И това беше, преди Путин да реши да нахлуе. Освен това бяхме много открити и честни за това, което виждахме да правят руснаците... Съединените щати, Канада, Великобритания, други съюзници всъщност помогнаха за подготовката на украинците“, казва Кирби.

По-рано Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри законопроект за отпускане на пакет от допълнителна помощ на Украйна за рекордна сума от 40 милиарда долара. 368 конгресмени гласуваха в подкрепа на инициативата, 57 бяха против. Сега законопроектът ще бъде внесен в Сената на Конгреса. Ако бъде одобрен, документът ще бъде представен на Байдън за подпис.

Заместник-ръководителят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев нарече тази помощ "прокси война срещу Русия"

Още: Нарастващо напрежение със САЩ: Венецуела с мащабни военни учения в Карибско море

Още: Конгресът на САЩ търси начини да не спре работата на правителството

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес