"Считате ли Владимир Путин за военнопрестъпник? Да" - въпрос и съответно отговор, даден от финансовия министър на САЩ Скот Бесент по време на изслушване в Конгреса. Бесент говори пред Комисията по финансовите въпроси на Камарата на представителите в Конгреса - годишен доклад, а въпросът му беше зададен от демократа-конгресмен Хуан Варгас.
The U.S. Secretary of the Treasury, when asked directly whether he considers Putin a war criminal, replied: "Yes".
— WarTranslated (@wartranslated) May 8, 2025
Well, it's at least something. pic.twitter.com/ezvDSX0E0S
По-скандалното беше, че при въпрос дали ще преговаря с военнопрестъпник, Бесент отговори, че това било естеството на дипломацията и трябвало да се преговаря с двете страни. Остава отворен въпросът защо тогава САЩ от много години защитават позиция, че с терористи не се преговаря. Остава и въпросът трябва ли да се приравняват позициите на военнопрестъпник с жертва.
Още: Киев към гостите на парада в Москва: Бяхте използвани от военнопрестъпник
Припомняме, че Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арест на Путин именно на база военно престъпление - отвличане на украински деца. Съдът обаче не е признат от САЩ и има санкции срещу негови представители, включително Карим Хан, който е в основата на издаването на заповедта.
Бесент реши въпросите от морална гледна точка с напомняне, че и с японците след Втората световна война било необходимо да се преговаря.
Кой точно е финансовият министър на САЩ, припомнете си: "Пари при пари отиват": Острие на Сорос оглави Министерството на финансите на САЩ при Тръмп