САЩ реши, че Китай вече не манипулира валутата си

14 януари 2020, 06:45 часа 1821 прочитания 0 коментара

Съединените щати решиха да премахнат Китай от списъка си с държави-валутни манипулатори, предаде БГНЕС, позовавайки се на Reuters.

Още: Нова резолюция в САЩ за Северна Македония: Хвали се и сътрудничество на македонската армия с американска военна структура

Още: Наказателна акция: Тръмп заплаши "вражески" телевизионни мрежи с отнемане на лицензи

Решението беше обявено снощи, като съвпада с посещението на китайска делегация от високопоставени служители, които ще подпишат първата част от новия търговски договор между Вашингтон и Пекин.

Лидерът на демократите в Сената на САЩ се възпротиви на отстъпките, направени пред Китай.

"Китай е държава-валутен манипулатор. Това е факт. За съжаление президента Тръмп предпочита да отстъпи пред президента Си, вместо да се изправи решително срещу Китай", написа Чък Шумър в Twitter.

Още: Канада и Мексико искат по-справедливо търговско споразумение със САЩ

Още: Защо свалиха късното шоу на Джими Кимъл: Доналд Тръмп със своя версия

САЩ вкараха Китай в списъка с държавите валутни манипулатори през август. Това беше първият път от 1994 година, в който Финансовото министерство на САЩ предприема такъв ход. Той беше провокиран от координираните мерки на Китай, които доведоха до падането на цената на юана до най-ниските нива в последното десетилетие.

Централната банка на Китай отрече да е манипулирала курса на валутата си и каза, че вкарването на страната в списъка е в тежко противоречие с международните правила.

Икономисти твърдят, че Китай години наред изкривява реалната стойност на юана, но в последно време всъщност подкрепя валутата, защото тя е заплашена от отслабената икономика.

В търговията в понеделник китайския юан достигна най-високата стойност от 5 месеца, което се определя от очакваното тази седмица подписване на първата част от дълго договаряния търговски договор между САЩ и Китай.

Още: Най-сложният мост в света: Мегаструктура, която ще промени архитектурата завинаги (СНИМКИ)

Още: Нарастващо напрежение със САЩ: Венецуела с мащабни военни учения в Карибско море

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес