Американският президент Доналд Тръмп отговори предпазливо на предложението за преговори от Пхенян, казвайки, че преговори ще има „само при правилните условия“.
Още: Тръмп оряза парите на две от най-големите обществени медии в САЩ
Още: 100 дни провал: Тръмп се отказва от ролята на посредник в мирните преговори в Украйна
"Ние бяхме много твърди с тях", каза Тръмп в Белия дом, след като Пхенян сигнализира готовността си да се върне на масата за преговори, предаде AFP, цитирана от БГНЕС.
"Така че те искат да говорят", отбеляза Тръмп, като заяви, че това е "първо" и добави: "Ще видим какво ще се случи".
Американският президент не уточни условията за разговори.
Още: Ричард Гиър: "Тръмп е като разглезено детенце, което обича да чупи и руши"
Още: Тръмп краде от Путин Деня на победата
Припомняме, че офертите на Северна Корея са неудобни, тъй като съюзниците Сеул и Вашингтон се борят да се споразумеят как да се справят с нарушаващата международното право и заплашваща сигурността на другите ядрена сила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Няма да свърши скоро": Джей Ди Ванс с прогноза за войната в Украйна
Американските власти се притесняват, че предложението може да е усилие да се стигне до вбиване на клин между съюзниците или да се купува време. Администрацията на Тръмп е предприела политика на "максимален натиск", за да убеди Пхенян да се откаже от заплашителните ракети и ядрени програми.
Тръмп категорично отказа да изключи военните действия, което не се приема добре от Сеул.
В понеделник южнокорейският президент Мун Дже Ин призова САЩ да „свалят прага за преговорите“. „Важно е САЩ и Севера да седнат заедно колкото се може по-скоро“, каза президентът на Южна Корея.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Вашингтон отдавна настоява Пхенян първо да предприеме стъпки за денуклеаризация, преди да се стигне до преговори.