Заради коронавируса: Губернаторът на Рио изправен пред импийчмънт

11 юни 2020, 06:57 часа 1770 прочитания 0 коментара

Законодателят орган на щата Рио де Жанейро гласува откриването на процедура по импийчмънт срещу губернатора Уилсън Витцел заради обвинения, че той е присвоил средства за борба с пандемията на коронавирус, пише БГНЕС, позовавайки се на АФП.

Още: Кметът на Вашингтон с остра реакция на решението на Тръмп да мобилизира гвардията (ВИДЕО)

Още: След историческото мирно споразумение между Азербайджан и Армения: Какво пише в документа?

Със 69 гласа "за" и един въздържал се, законодателите в щата - вторият най-тежко засегнат от пандемията в Бразилия, след Сао Пауло, внесоха предложение за назначаване на комисия за импийчмънт, която да разследва обвиненията.

Това бе една от 14 молби за импийчмънт срещу Витцел, бивш съюзник на президента Жаир Болсонаро, който отрича твърденията и обвинява крайнодесния лидер в "политическо преследване". Ако комисията реши да продължи процедурата по импийчмънт, законодателната власт ще проведе нов вот дали временно да отстрани Витцел от поста и да го изправи на съд.

Този процес, който може да продължи до 180 дни, ще приключи с гласуване дали окончателно да бъде отстранен от длъжност.

Още: Тръмп маха портретите на Обама и Буш от видни места в Белия дом

Още: Експлозия в завод за производство на стомана в Пенсилвания, има пострадали (ВИДЕО)

Витцел, който подкрепи Болсонаро на президентските избори през 2018 г., се превърна в един от най-откровените противници на президента. Двамата се сблъскаха по отношение отговора на пандемията. Болсонаро е ожесточен критик на мерките за изолация у дома, приети от Витцел и други управители, за да ограничи разпространението на вируса, като твърди, че те ненужно разрушават икономиката.

Миналия месец полицията атакува официалната резиденция на губернатора като част от разследване по предполагаемото присвояване на средства за изграждане на полеви болници за пациенти с коронавирус, спешна мярка за избягване на срива на държавната здравна система.

52-годишният Витцел отново отрече да извърши нарушения. "Аз бях избран с борбата срещу корупцията като мой основен стълб и никога няма да изоставя това знаме", каза той в изявление.

Бразилия е най-новият епицентър в пандемията с близо 40 000 смъртни случая, третият по големина в света след САЩ и Великобритания.

Още: Тръмп взе Вашингтон под контрол, изпраща гвардията в града (ВИДЕО)

Още: На свобода без да очакват: Ураган събори покрива на затвор (ВИДЕО)

Още: "Рекорд от случаи на коронавирус за денонощие в България, но само като абсолютно число, картината по света"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес