Докладите за странни жестокости, извършени от властите на Северна Корея, бяха почти забравени. Сега обаче те се завръщат с поредица от публикации за екзекуции в изолираната комунистическа страна. Последната датира от събота (08.06.) и се отнася за генерал, пише австрийският национален ежедневник Der Standard, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Русия се съюзява с талибаните
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи
Съгласно разпространената информация, Ким Чен-ун е заповядал екзекуцията да бъде извършена чрез хвърляне в басейн с пирани. От редакцията обаче подчертават, че този медиен доклад – както и много други предходни, разпространени в миналото, не може да бъде потвърден.
Експерти са на мнение, че твърденията за екзекуции чрез хвърляне на гладни тигри или кучета или други странни способи за умъртвяване, не са истина. От друга страна, Северна Корея има дълга традиция да възпира критиците си чрез демонстративна жестокост. Миналата седмица работната група от неправителствените организации съобщи за откриването на повече от 300 обекта за публични екзекуции. Сред жертвите има дори деца на седемгодишна възраст, макар подобни случаи да са рядкост.
Според изданието фактът, че докладите за жестоки екзекуции се завръщат в медиите, е резултат и от нова несигурност относно бъдещето на политиката за разоръжаване на Северна Корея. До момента преговорите в тази насока не са довели до конкретни резултати.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии