Общо 9 вторични земетресения са станали факт след мощния трус от 5,1 по Рихтер, разлюлял Западна Турция, близо до град Чанаккале снощи, показват данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център.
Още: Япония е изправена пред нарастваща вълна от ксенофобски настроения
Още: Египет готов с планове за действие, ако палестинците бъдат притиснати към границите му
Земетресението стана около 18:30 часа българско време снощи и беше доста плитко - с епицентър на само 8 километра дълбочина. Чанаккале се намира на 57 километра от труса, а големият град Измир - на 148.
Освен в Пловдив, трусът е бил усетен и в Гърция, най-вече на гръцкия остров Лесбос, според английската версия на Kathimerini, цитирана от Агенция "Фокус". Лесбос се намира на около 6 км от брега на Турция.
След земетресението обаче е имало още 8 труса в Западна Турция и един в централна, но за щастие всички са били поносими - между 2 и 3 по скалата на Рихтер. 4 от трусовете са станали в рамките на 20-25 минути след първия, а последният засега е станал малко след полунощ българско време.
Още: Папа Лъв XIV осъди "недопустимото" положение на палестинците в Газа
Още: Нарендра Моди: Поставихме Пакистан на колене