Полицията в Малайзия ще разпитва карикатурист

28 април 2021, 14:12 часа 2017 прочитания 0 коментара

Изтъкнат малайзийски карикатурист заяви в сряда, че е изправен пред полицейска разследване за сатирична рисунка, която се подиграва на висш служител, само дни след арестуването на друг художник, съобщава АФП.

Още: Японските власти поискаха масова евакуация

Още: Известен арабски журналист загина в Газа: Вижте последното му видео, чуйте последните му думи (ВИДЕО)

Те са най-новите правителствени критици, подложени на разследване след като завладяна от скандали партия се завърна на власт миналата година. Вероятно разследването оправдава опасенията от разширяване на репресиите срещу несъгласието. Зулкифли Ануар Улхаг - който носи псевдонима Зунар - е разследван заради карикатура, която той нарисува през януари във връзка с решение на щата Кедах да отмени празник за отбелязване на индуистки фестивал.

Творбата показва как най-големият политик на щата, мюсюлманин, използва сатър за месо, за да разбие маса, където седят хора от различни раси.

Длъжностни лица бяха защитили отмяната на празника заради пандемията от коронавирус.

Още: След силното земетресение в Турция – съборени сгради, загинал и десетки ранени (ВИДЕА)

Още: Много силно земетресение удари Турция: 6,1 по Рихтер по първи оценки (ВИДЕО)

Расата и религията в Малайзия - която е с мнозинство от мюсюлмани, но е и дом на значителни индуистки и други религиозни и етнически малцинства - често са чувствителни теми. Зунар каза пред Франс прес, че е бил призован за полицейски разпит в неделя в Кедах и е обвинен, че се опитва да подбуди други да извършват престъпления и неправилно използване на интернет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес