Турция иска от САЩ да ѝ предадат кюрдски генерал

25 октомври 2019, 15:27 часа • 1744 | прочитания

Американските власти трябва да арестуват и предадат на Турция командира на кюрдските Сирийски демократични сили (СДС) Мазлум Кобани, който влезе в САЩ, заяви днес турският министър на правосъдието Абдулхамид Гюл.

Още: Русия се съюзява с талибаните

Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи

Анкара разкритикува Вашингтон, че го третира като "легитимна политическа фигура".

Пред репортери Гюл отбеляза, че Турция настоява американските власти да задържат Мазлум Кобани, след като той влезе в САЩ.

Гюл каза, че външното министерство е предало искането на Съединените щати, с което иска неговата екстрадиция.

Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент

Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии

Американските сенатори призоваха Държавния департамент във вторник бързо да издаде виза на генерал Кобани, за да посети САЩ и да обсъди ситуацията в Сирия.

Анкара смята, че той е терорист, свързан с кюрдските сепаратисти от ПКК, които от 1984 г. водят въоръжена борба срещу властта в Анкара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес