В Арктика се проведе репетиция за възможно морско сражение между НАТО и Русия

04 март 2021, 16:25 часа 3353 прочитания 0 коментара

Арктическият регион скоро може да се превърне в арена на военни действия между НАТО и Русия. Силите на Алианса и руският флот направиха репетиция за такъв сблъсък миналата седмица. Това е заключението на Дейвид Акс в статия за американското списание Forbes.

Още: Финансова инжекция: Независима Палестина получава милиони от 12 държави

Още: Бойкот: В опразнена зала в ООН Нетаняху опита да оправдае пред света войната на Израел (ВИДЕО, СНИМКИ)

Силите на НАТО и руският флот проведоха едновременни учения в Арктика миналата седмица, като по този начин, по думите на автора, е проведена репетиция на морската битка между НАТО и Русия.

В ученията на алианса участваха кораби на ВМС на Канада, Норвегия и Германия, изтребител F-35 на норвежките ВВС и бомбардировачите B-1 Lancer на ВВС на САЩ. Те бяха съсредоточени край западното крайбрежие на Норвегия, където изпълняваха задачи по електронна война и унищожаване на противокорабни ракети на симулиран враг.

В същото време руският ракетен крайцер "Маршал Устинов", "криейки се във фиордите край североизточното крайбрежие на Норвегия", дебнеше ударни вражески подводници.

Още: Нови документи разкриват: Путин вече помага на Си Дзинпин за инвазия в Тайван

Още: Емирът на Катар дори нямал телефона на Саркози

Авторът на статията е убеден, че ученията на НАТО „Динамична охрана“ демонстрират способността на НАТО да издържа на мощни руски кораби.

Авторът предполага, че в случай на сблъсък между силите на НАТО и руски крайцер, канадската фрегата "Халифакс" трябвало да прикрие малките ракетни кораби "Щайл" и "Буря" на норвежкия флот от руските противокорабни ракети. За тази цел тя трябвало да се приближи достатъчно близо до руснаците (150 километра), за да нанесе удар по техните противокорабни ракети. Самата фрегата също можела да нанесе удар по „Маршал Устинов” с осем противокорабни ракети „Харпун“ с обсег от 150 километра.

„При ракетни битки между кораби противоположните военноморски групи ще отвръщат с противокорабни ракети в опит да свалят приближаващи ракети. Печели групата, която се защитава и едновременно смазва защитата на врага” – пише Forbes.

„Участващите в ученията бомбардировачи B-1 биха могли да ударят крайцера със своите противокорабни ракети, а F-35 ще ги прикрие от въздуха“ - добавя авторът.

Още: Пресякъл границата: Южна Корея с предупредителни изстрели по кораб на Северна Корея

Още: Тръмп готов с нов план за разрешаване на кризата в Газа

Учението „Динамична охрана“ демонстрира как НАТО може да противодейства на руските кораби, като ангажира военноморски и въздушни сили, комбинирайки отбранителни и нападателни оръжия – обобщава изданието.

Заслужава да се отбележи, че планираното от НАТО условно морско сражение с руските сили в действителност ще се проведе по съвсем различен сценарий и с напълно различни компоненти.

Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес