Британският външен министър Джереми Хънт направи официално предупреждение за опасностите от конфликта, избухнал "случайно" в Персийския залив, с оглед на покачилото се напрежение между Съединените щати и Иран.
Още: Нови земетресения разлюляха турския окръг Балъкесир
Още: След труса: В Турция започна разчистването на рухналите сгради (ВИДЕО)
Саудитска Арабия съобщи по-рано, че два от петролните ѝ танкери са повредени в "саботажни атаки" в Персийския залив, като вечният ѝ съперник Иран призова за разследване и предупрежди за "авантюризъм" от страна на чуждестранни играчи с цел нарушаване на морската сигурност.
Регионът вече е на ръба на конфликта заради сблъсъка между Вашингтон и Техеран във връзка с ядрената сделка с Иран и Хънт заяви, че ще сподели притесненията на Великобритания с държавния секретар на САЩ Майк Помпео в Брюксел днес.
"Много сме притеснени за риска от конфликт, заради случили се по случайност събития, които биха довели до ескалация, нежелана от двете страни", каза Хънт, пристигайки на среща на външните министри от ЕС.
Още: Втори опит: Грета Тунберг отново ще отплава с хуманитарна помощ за Газа
Още: Японските власти поискаха масова евакуация
"Мисля, че това, от което се нуждаем, е период на спокойствие, за да се уверим, че всеки разбира какво мисли другата страна и най-вече трябва да бъдем сигурни, че няма да върнем Иран от пътя на денуклеаризацията. Защото ако Иран стане ядрена сила е вероятно и неговите съседи да пожелаят да станат ядрени сили. Това вече е най-нестабилният регион в света и ще бъде огромна стъпка в погрешна посока", добави Хънт
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След силното земетресение в Турция – съборени сгради, загинал и десетки ранени (ВИДЕА)
ОАЕ заявиха в неделя, че четири търговски плавателни съда от различни националности са били обект на саботажи в емирата Фуджайра. Саудитският министър на енергетиката Халид ал-Фалих пък каза, че два саудитски танкера са претърпели "значителни щети", но няма жертви или разлив на петрол.