Нов 400-киловолтов електропровод с дължина 80,250 км между Варна и Бургас възлага държавното дружество „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД. Изграждането му е с прогнозна стойност 83 млн. лв. без ДДС, става ясно от публикувана обществена поръчка.
Още: Дете от Варна е в болница след токов удар на детска площадка
Още: За 10 години: 317 бебета родени по варненската общинска инвитро програма
Финансирането на проекта е обезпечено съгласно споразумение между ЕСО и Изпълнителната агенция по иновации и мрежи към Европейската комисия.
Строително-монтажните работи са разделени на три обособени позиции.
Първата започва от подстанция Варна и стига на около 1,2 км западно от село Бързица, общ. Провадия. Дължината на електропровода е 28,026 км., а пределната му стойност е 25 млн. лв.
Още: Три нови социални услуги във Варна
Още: PICTOPLASMA x Balkans се завръща във Варна през септември
Втората започва от с. Бързица и завършва след шосето Сини рид – Рожден. Дължината на този 400-киловолтов участък е 30,401 км и е с прогнозна стойност 30 млн. лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: #ХристоИзчезни: Симпатизантите на Благомир Коцев искат оставки
Още: Окончателно: Провали се опитът за сваляне на действащия кмет на Варна, избран от Коцев
Третата позиция е за изграждане на нов далекопровод от крайната точка на предходната позиция до подстанция Бургас с обща дължина 31,803 км, като за 3,5 км от тях е предвидено изместване на трасето. Пределната стойност на последния участък е 28 млн. лв.
При изпълнение на строителството за достъп до стълбовете ще се използват съществуващите горски, полски, общински и пътищата от републиканската пътна мрежа, както и полосата на трасетата за всеки електропровод.
Още: Запор: Община Варна няма достъп до парите си
Още: Боклуци, дървеници и плъхове: Вход на блок във Варна се превърна в склад
Подготовката на терена трябва да се изпълнява по начин, който не допуска увреждания на съществуващите конструкции и обекти, както и на тези, които са в процес на изграждане.
Всички допуснати увреждания ще са за сметка на изпълнителя и следва да бъдат възстановени в първоначалното им състояние.
Необходимите просеки в горските територии ще бъдат предварително почистени според учредения сервитут от възложителя. Допълнително почистване на саморасляци и подраст при строителството на новите електропроводи ще бъде задължение на изпълнителя, се сочи в документацията.
Максималният срок за изпълнение на трите обекта е 480 календарни дни.