ОЛАФ се включва в проверката на Миню Стайков

19 септември 2018, 07:30 часа • 5328 | прочитания

Европейската служба за борба с измамите с евросредства – ОЛАФ, ще се включи в проверката на Миню Стайков, стана ясно на съдебното заседание пред апелативния специализиран съд вчера. 

Още: Съдът остави за постоянно в ареста задържания директор на Митници „Пловдив“ (ВИДЕО)

Още: Подробности как е убита 18-годишната Магдалена: Извършителят със самопризнания (ВИДЕО)

Спецпрокуратурата е уведомила ОЛАФ, че има данни за злоупотреби с евросредства - около 7 млн. лева според прокурор Димитър Петров. Деца на служители на Стайков от "СИС индъстрис" са кандидатствали за финансиране пред ДФ "Земеделие" по програма "Млад фермер", уточни Петров, пише в. "Монитор".

Става дума за 9 фирми на еднолични търговци, които са синове и дъщери на служители на Стайков, но отговарят на условията по програмата и са на възраст до 25 г. Те са получили финансиране от 7 млн. лева, а в нотариално заверени обратни писма е записано, че „действителното притежание на всички права ще бъде в полза на Миню Стайков“.

Заради това от спецпрокуратурата са сезирали ОЛАФ, стана ясно по време на заседанието за мерките за неотклонение на бизнесмена и още двама, обвинени в организирана престъпна група за данъчни престъпления – Белун Хазърбасанов и Иван Димитров. Пред магистратите Миню Стайков помоли да бъде освободен от ареста и каза, че бизнесът му е законен.

Още: Трима души загинаха на място у нас след като камион помете спряло такси

Още: Случаят с убитата 18-годишна Магдалена: Разнопосочни сигнали от полицията и съмнения имало ли е издирване

Заседанието за мерките за неотклонение на Миню Стайков и още двама задържани беше отложено за по-късен час вчера. Причината е, че прокуратурата е забравила да внесе 6 тома материали по делото, които са от значение. Така съставът на апелативния специализиран наказателен съд отложи с един час гледането на мярката, в който час материалите да бъдат внесени.

След това адвокатите на обвинените ще трябва и да се запознаят с томовете. Припомняме, че вчера сутринта съдът трябваше да разгледа обжалването на мярката на Миню Стайков и другите, след като миналата седмица съдът ги остави в ареста. Тримата бяха обвинени за участие в организирана престъпна група,създадена с цел продажба на акцизни стоки без бандерол данъчни престъпления и пране на пари.

На 5 септември прокуратурата влезе в компаниите на Стайков - "Топаз мел", "Винпром Карнобат" и "Сис индустрийс". При операцията бяха задържани общо10 лица, сред които и самият Стайков.

На 6 септември спецпрокуратурата повдигна обвинение на 8 души за продажба на акцизни стоки без бандерол, извършване на данъчни престъпления и пране на пари. Обвиняем по разследването е ѝ синът на Стайков - Стайко Стайков, който все още се издирва и за неговото задържане е издадена Европейска заповед за арест.

Още: Театрална постановка: Бивш зам.-вътрешен министър за ареста на шефа на митницата в Пловдив

Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес