Заради "Петрохан": Децата на 15 и 16 години вече със същата защита при сексуални престъпления като тези до 14

04 март 2026, 13:16 часа 97 прочитания 0 коментара

Народното събрание окончателно прие промени в Наказателния кодекс, с които се разширява защитата на непълнолетните при сексуални престъпления. С измененията децата на 15 и 16 години вече ще се ползват със същата наказателноправна защита, каквато досега се прилагаше за деца до 14-годишна възраст.

Законопроектът беше приет на второ четене единодушно и без дебати в пленарната зала. 

Предложението е внесено от Искра Михайлова-Копарова и група народни представители от "ДПС-Ново начало". С него се предвиждат съществени промени в наказателноправния подход към разграничението между малолетни и непълнолетни лица. В седем текста от глава "Разврат" в Наказателния кодекс, които уреждат престъпленията от сексуален характер срещу малолетни, се разширява обхватът на защитените лица, като към досегашната група до 14 години се включват и децата на 15 и 16 години. Още: Убиваш и разчленяваш жена си, за да я натъпчеш в куфар: Защо не си доживот в затвора - законът е такъв

Причината е "Петрохан"

При обсъждането на законопроекта на първо четене депутатът Хамид Хамид от "ДПС-Ново начало" посочи като мотив за законодателната инициатива случая "Петрохан".

В мотивите към законопроекта се посочва, че редица държави вече са въвели по-строги санкции и специална защита за деца и непълнолетни при сексуални престъпления. Според вносителите действащият Наказателен кодекс допуска проблем, тъй като приема 14-годишните за напълно способни да осъзнават последствията от действията си. Още: Педофилията в България: След над 400 случая за 2 години - кабинетът предлага реформа в НК (ВИДЕО)

"Наказателният кодекс, в разрез с добрите нрави, здравите семейни устои и условията за превенция, приема 14-годишните като пълноценно осъзнаващи последиците от действията си, затова ДПС-НН внася изменение, с което увеличава тази възраст на 16 години", се посочва в мотивите на вносителите от партията на Делян Пеевски.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес