Знаете ли какво е най-старото име на София?

22980
Знаете ли какво е най-старото име на София?
Снимка: Елена Страхилова

Сердика, Средец, Триадица… Всички сме чували тези стари имена на нашата столица.

Знаете ли кое е най-старото име на София?
Сердонополис

Знаете ли какво е старото име на Видин?

Градът, известен със своята 23-вековна история – Видин, средновековна българска столица от XIII-XIV век, възниква на това място к...

Ето малко информация за другите стари имена на българската столица
Сердонополис
Първите жители на днешната територия на София са траките от племето серди. Основен притегателен център за заселването им в района е наличието на горещ минерален извор близо до Владайска река. Първите две селища, открити от археолози, са в днешния квартал Слатина. Предполага се, че са от около 5000 г.пр.н.е. Постепенно селищата се разширяват в посока към съвременния център. Свидетелство за това са многобройните останки от сгради близо до площад “Батенберг”.

Най-ранното запазено име на днешния град е Сердонополис, което е от гръцки произход, а на латински се изписва като Civitas Serdensium. Превежда се като “град на сердите”. Според римския историк Дион Касий сердите са обитавали района през I в.пр.н.е.
Постепенно местните серди са наричали града с имената Сардика, Сердика.

Улпия Сердика
В началото на I в. градът попада под римска власт. Заради стратегическото си местоположение Сердонполис бързо се развива. Разположен е на римския път Via Militaris, който и днес е много важен за връзките между Запада и Изтока. По време на управлението на Марк Улпий Траян градът процъфтява. През 106 г. Сердонополис получава автономно управление и градска уредба. В чест на императора градът се нарича Улпия Сердика и става популярен като “най-блестящия град на сердите”. Това име градът носи през цялата римска епоха. 

Роденият в Ниш, император Константин Велики е бил много впечатлен от Сердика, където резидира през 316 г. и в който въздига синовете си Крисп и Константин Втори. Прочути са думите, които изрича император Константин: “Сердика, това е моят Рим!”

Знаете ли какво е старото име на Благоевград?

В подножието на Рила, в долината на река Струма, е разположен Благоевград – образователен и културен център на Югозападна Българи...

Триадица
През Средновековието градът се нарича Триадица. Това име е дадено от византийския император Юстиниан Велики. Думата Триадица е с ранновизантийски произход. Предполага се, че идва от гръцкото име “Агия Триада”, т.е. “Света Троица”. Името Триадица е българският вариант на византийското “Триадисса”, което най-напред се добавя като прилагателно след Сердика - Сердика Триадисса. Постепенно градът започва да се нарича само Триадица.
По това време в града се провежда църковен събор, на който се вземат важни решения за символите на християнската вяра и по-точно учението за Светата Троица.

Средец
За първи път градът влиза в състава на Първо българско царство през 809 г. по време на управлението на кан Крум. Окончателното присъединяване на Триадица към България става при сина на Крум - кан Омуртаг. По негово време се променя изцяло етническия състав на населението, както и името му. Градът започва да се нарича със славянското име Средец.

София
Градът се споменава с името София за първи път през 1376 г. в документ от Дубровник. Името постепенно измества старото Средец и окончателно се налага през XV в.
Днешното име на столицата е тясно свързано с една от най-впечатляващите църкви в града “Света София”.
Църквата е построена още през VI в. по времето на император Юстиниан върху основите на четири по-стари християнски храма от Сердонополис IV в.През XI - XIV в. църквата е митрополитска.

През XVI в. с османското нашествие, църквата е разрушена и превърната в джамия, а стенописите са унищожени. Според една от легендите през XVI в. под сградата е изгорен жив златарят Георги, защото отказва да се откаже от християнската си вяра. След земетресенията през 1818 и 1858 г. минарето и сградата са повредени. Според поверието при второто земетресение умират и двамата синове на ходжата. Мюсюлманите приемат това като лоша поличба и изоставят храма.

Знаете ли къде се намират естествено газирани минерални извори в България?

Едно от четирите места в Европа, където извира естествено газирана минерална вода с температура около 28 градуса по Целзий, е Михалково...

Дълго време сградата стояла изоставена, а след Освобождението се превръща в склад. В началото на XX в. на това място се правят археологически проучвания.
През 1927 г. започва първото съвременно възстановяване на църквата. Днешната църква е максимално близка до първоначалния вид.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Долар лев: Колко струва един щатски долар спрямо един български лев днес, 5 юни (валутен калкулатор)

Супа и чорба - знаете ли каква е разликата?

Най-добрите сериали, които да гледате с любимия човек

Четири лоши навика, които да спрете за по-добро здраве и финанси

Топ 10 на най-запазените възрожденски градове в България

Ако сънуваш кученце - ето какво те очаква!

Колко реки има на територията на България?

Киберзамайване – какво представлява и защо се появява ?

Защо трябва да отслабвате през лятото, а не преди това?

Кои са най-странните села по света ?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com