Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков ще участва днес в заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), както и в междуправителствената среща на държавите от Общността по проекта на международно споразумение за засилен икономически съюз в ЕС.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
В писмо до колегите си от държавите извън еврозоната министър Дянков изрази принципната позиция на страната ни в подкрепа на стриктната фискална дисциплина, равнопоставеното участие на страните извън еврозоната в обсъжданията на проекта на споразумението, както и против разширяването на предмета на документа извън засиленото фискално управление.
Предложенията на България в значителна степен са отразени в последния вариант на проекта за споразумение - отпаднали са препратката към пакта "Евро плюс", както и разпоредбите за "обща икономическа политика", допълва БТА.
Предвидена е възможност държавите извън еврозоната да участват в срещите на еврогрупата на високо равнище по теми в обхвата на споразумението. Предложено е и въвеждане на финансови санкции за страните, които не спазват основните разпоредби в частта за засилената фискална и бюджетна дисциплина. В Брюксел министър Дянков ще има и двустранни срещи с еврокомисарите по икономическите и финансови въпроси Оли Рен и по бюджета и финансовото планиране Януш Левандовски.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри