Аналена Бербок окуражава Западните Балкани за еврочленство

05 декември 2023, 11:16 часа 849 прочитания

Преди посещението си в Словения министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок заяви, че страните от Западните Балкани принадлежат изцяло към ЕС и че целта на Германия е да укрепи ЕС, който да включва и страните от региона.

Още: Климатична тревога: Европа и Средиземноморието се сблъскват с безпрецедентна суша

Още: Епидемия от лилави медузи: Ето на кои плажове да внимавате

Още: Премиерът на Албания каза как Косово да се спаси от Сърбия

"В свят, в който кризите и конфликтите се наслагват в непосредственото съседство на Европа, ние се нуждаем от ЕС, който ще действа бързо и решително утре и вдругиден и ще остане котва за сигурността на всички нас в Европа. Германия и Словения са единни в укрепването на нашата обща Европа, като я направят годна за бъдещето и включат страните от Западните Балкани сред нас. За нас силният Европейски съюз, също както и НАТО, е незаменима застраховка живот в несигурни времена", заяви Бербок в изявление, публикувано на уебсайта на германското министерство на външните работи.

Интерес в областта на сигурността

Още: Борел: Западните Балкани да участват във взимането на решения в ЕС преди интеграцията си

Още: Тръмп се "зарекъл", че Путин няма да нападне НАТО, докато той е президент

Още: Скопие хитрува с идентичността: Желязков иска Европа да се фокусира върху съществения въпрос

"Това не са просто празни думи. Това е в интерес на нашата сигурност - в Любляна, в Берлин и в цяла Европа. За да се постигне това, трябва да бъдат завършени необходимите реформи в страните, които желаят да станат част от европейското семейство. В същото време ЕС трябва да удържи на думата си и да предприеме стъпки в процеса на разширяване, когато условията са подходящи", каза главата на германската дипломация.

Тя добави, че поради "руския империализъм в сърцето на Европа" ЕС не може да си позволи "сиви зони".

Още: Украйна "няма да оцелее", ако не балансира три фактора по примера на Израел

Още: Получил сърдечен арест: Македонски гражданин се удави в морето

"Заедно със Словения работим върху реформите в ЕС, за да определим курса на разширения Съюз. Напредъкът в политиката на разширяване и вътрешните реформи на ЕС трябва да вървят ръка за ръка", подчерта германският външен министър.

Още: Целуни германката: Хърватският външен министър налетя на Аналена Бербок (ВИДЕО)

Още: Путин продължава напред след Украйна - според Тръмп е възможно (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Силни бури връхлетяха Франция, дете загина (ВИДЕА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес