Мишел Барние, човекът, който изнесе на плещите си тежките преговори за Брекзит, обяви, че ще създаде група, наречена „Патриот и европеец”, за да събере съмишленици, подклаждайки спекулации за президентските му амбиции, съобщават френски медии.
Още: Италиански министър към Макрон: Слагай каската и отивай да се биеш в Украйна
Още: Украйна празнува Деня на националното знаме. Зеленски: Няма да дадем земите си на окупатора (ВИДЕО)
Групата, която бе официално обявена по време на среща на депутатите от Консервативната партия „Републиканците” в Националното събрание, ще събере депутати и сенатори, натоварени с мозъчни атаки по различни политически въпроси от края на март, датата, на която европейската мисия на Барние ще приключи.
"Имам редица идеи и предложения по всички въпроси", каза Барние пред France Info , включително "властта на държавата, децентрализацията и благоприятния за околната среда растеж."
"Той предприе политическа инициатива" и "напомни [на групата] за неговата готовност за Франция и нашето политическо семейство", каза Дамиен Абад, президент на групатана „Републиканците” в Националното събрание, съобщи „Журнал дьо диманш”.
Още: Китай ще изпрати миротворци в Украйна при едно условие
Още: Украински военни ще се обучават в нов тренировъчен лагер в Полша, строен от Норвегия
Барние не криеше политическите си амбиции у дома, което накара мнозина да подозират, че иска да се кандидатира на първичните консервативни избори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Слаба оценка за Австрия от Службата за борба с прането на пари
Още: За Деня на независимостта: Защитници на "Азовстал" изпекоха огромна торта във формата на Украйна
В разговор с репортери само седмици след като Великобритания и ЕС подписаха двустранен търговски пакт, Барние каза, че "ще се върне във Франция след няколко седмици" и "ще заема отново мястото СИ" в консервативната партия „Републиканците”, на която той е член повече от 55 години (партията е сменяла имена много пъти в хода на своята история).
Очаква се Барние да представи предложенията си в края на април, когато ще издаде книга, базирана на четиригодишен дневник на преговорите за Брекзит. Той ще извлече поуки за това, защо ТОВА се е случило, защо може да се повтори, ЗА популизма и опасностите от него, съобщава France Info .